W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku świętowany jest mały jubileusz operacji robotycznych. Dr n. med. Marcin Klim z oddziału urologicznego przeprowadził 100 operacji robotycznych urologicznych, natomiast chirurdzy oddziału chirurgicznego ogólnego i chirurgii onkologicznej przeprowadzili 50 operacji robotycznych.
.
– Robota wynaleziono po to, żeby operować te trudne lokalizacje narządowe, typu miednica i okolica podprzeponowa – to najtrudniejsze miejsca. Oczywiście teraz rozszerzają się wskazania do robotyki i możemy się pochwalić operacją chorego z bardzo dużym ryzykiem powikłań okołooperacyjnych, u którego wykonana została częściowa resekcja żołądka. Wśród moich kolegów w Polsce dyskutuje się na ten temat, ale nie mam sygnałów, że już się ten zabieg wykonuje, w związku z czym dla nas to też radość, że będziemy wykorzystywać robota także w innych operacjach, innych wskazaniach – mówi prof. Jacek Zieliński, ordynator Oddziału Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Rozszerzamy ten zakres o trudne przepukliny, więc generalnie zrobimy wszystko, aby robot nie stał – to także podstawa ekonomii używania tego typu drogiego sprzętu.
.
Wykonywanie operacji z wykorzystaniem robota operacyjnego Da Vinci Xi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku rozpoczął dr n. med. Marcin Klim z oddziału urologicznego. Po przejściu procedury szkoleniowej personelu pierwsze operacje zdecydowano się przeprowadzić 11 i 12 stycznia 2024 roku.
Od tego czasu wszystkie operacje nowotworu gruczołu krokowego przeprowadzane są przez słupskich urologów przy użyciu robota chirurgicznego. Dzięki nim pacjenci mają jeszcze większe niż dotychczas szanse na powrót do zdrowia.
.
Należy zaznaczyć, że decyzją Ministra Zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota w ramach NFZ. Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotycznego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od stycznia do dziś dr Klim przeprowadził już 102 operacje urologiczne.
.
Pozytywne znaczenie dla pacjenta operacji wykonywanych przy pomocy robota chirurgicznego Da Vinci Xi wynika z tego, że składa się z dwóch części – konsoli przy której siedzi operator i poruszając manetkami precyzyjne przesuwa, ustawia i używa narządzi umieszczonych na ramionach robota. Te są częścią urządzenia zintegrowanego ze stołem, na którym leży pacjent. Narzędzia wprowadzane są przez powłoki ciała dzięki malutkim nacięciom. Chirurg na monitorze w konsoli ma wgląd w pole operacyjne, mogąc je wielokrotnie powiększać. System robotyczny pozwala na wyjątkową precyzję i układ narzędzi, do jakich nie jest zdolna ludzka ręka oraz eliminuje wszelkie drgania i niekontrolowane ruchy mięśni chirurga. To umożliwia lekarzowi przeprowadzanie operacji nawet w bardzo trudnych anatomicznie przestrzeniach ciała pacjenta.
.
Drugim oddziałem słupskiego szpitala, który rozpoczął operacje z wykorzystaniem robota Da Vinci Xi, był oddział chirurgiczny ogólny i chirurgii onkologicznej. Przeprowadzanie operacji robotycznych rozpoczęto w lutym i dotyczą one nowotworu odbytnicy. Przeprowadzanie operacji rozpoczął dr Michał Duszewski, który wykonywał je do sierpnia. Łącznie przeprowadził 27 operacji robotycznych.
.
Po zmianach kadrowych na oddziale chirurgicznym ogólnym i chirurgii onkologicznej i odejściu ze szpitala dra Michała Duszewskiego szpital pozyskał dwóch znakomitej klasy chirurgów z dużym doświadczeniem w operacjach robotycznych.
.
We wrześniu dołączył do naszego zespołu chirurgów dr n. med. Jerzy Draus, który zabiegami z użyciem robotów zajmuje się od blisko 12 lat. Pierwsze operacje robotyczne w słupskim szpitalu przeprowadził 18 września.
.
Dr n. med. Jerzy Draus ma na swoim koncie ponad tysiąc procedur z wykorzystaniem robota. Jest współzałożycielem European Academy of Robotic Colorectal Surgery. W charakterze proktora szkoli i ocenia pracę chirurgów onkologicznych używających systemu robotycznego w ponad czterdziestu klinikach w Europie, m.in. we Francji, w Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.
.
W październiku słupska chirurgia wzbogaciła się o kolejnego specjalistę – dr n. med. Pawła Renkielskiego. Dr n. med. Paweł Renkielski zdobywał doświadczenie zawodowe w Polsce i w Szwecji. Pracował m.in. w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, a następnie pracował przez 16 lat w Szpitalu Miejskim w Vaxjo w Szwecji. Dzięki tej praktyce od 13 lat operuje techniką laparoskopową, a od 10 lat robotową. Jego doświadczenie dotyczy głównie operacji jelita grubego.
.
O wysokiej klasie umiejętności operacji robotycznych wykonywanych przez chirurgów Pawła Renkielskiego i Jerzego Draussa świadczą liczby przeprowadzonych przez nich operacji robotycznych w słupskim szpitalu. Dr Draus wykonał 11 operacji z wykorzystaniem robota, a dr Renkielski – 13 operacji. Łącznie od września wykonali 24 operacje, czyli prawie tyle, ile dr Duszewski wykonał przez pół roku – od lutego do sierpnia (27 operacji). Od stycznia oddział chirurgiczny przeprowadził 51 operacji robotycznych.
.
W celu zapewnienia obsady specjalistów zajmujących się operacjami robotycznymi ordynator słupskiej chirurgii zdecydował się na szkolenie kilku zespołów chirurgicznych. Do przejścia szkoleń z oddziału chirurgicznego wyznaczono pięciu lekarzy. (jwb, fot. WSS w Słupsku)