Zarząd Regionu Słupskiego NSZZ Solidarność informuje, że w piątek, 13 grudnia, odbędą się w Słupsku uroczystości związane z 43. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 1981-1983. O godzinie 17 w kościele Mariackim odprawiona zostanie Msza św., po której nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod siedzibą zarządu regionu, gdzie znajduje się tablica ofiar Grudnia ʼ70.
.
Dziś mija 43. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, trwającego 586 dni od 13 grudnia 1981 roku. Władzę w naszym kraju formalnie przejęła wtedy Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele. Ten pozakonstytucyjny organ, rozwiązany 21 lipca 1983 roku, tworzyło 22 wyższych rangą wojskowych. Działania wymierzone były przede wszystkim w ruch Solidarność i miały powstrzymać dalszą demokratyzację ustroju PRL. Internowano krajowych i regionalnych przywódców i działaczy antykomunistycznej opozycji politycznej.
.
Na ulice polskich miejscowości wyprowadzono 70 tysięcy żołnierzy i 30 tysięcy milicjantów, pojawiły się czołgi i wozy bojowe. Formą oporu społecznego stały się strajki okupacyjne organizowane w wielu zakładach pracy na terenie całego kraju. W czasie najkrwawszego wydarzenia – pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach – 9 górników poniosło śmierć w wyniku postrzału, a 23 zostało rannych. Od grudnia 1981 roku w konspiracji działała też NSZZ Solidarność oraz inne struktury opozycyjne.
.
W Polsce internowano w sumie około 10 tysięcy osób, co najmniej 56 osób zginęło w podczas strajków i manifestacji. Społeczeństwo obowiązywała godzina milicyjna, która trwała od 22 do 6 rano. Na wyjazdy poza miejsce zamieszkania trzeba było mieć specjalną przepustkę. Panowała wszechobecna cenzura. Większość najważniejszych instytucji i zakładów pracy została zmilitaryzowana i była kierowana przez komisarzy wojskowych.
.
Wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a z dniem 22 lipca 1983 roku formalnie zniesiony.
.
Dziś obchodzimy 43. rocznicę dramatycznych wydarzeń 13 grudnia 1981 roku. W wielu miejscach w kraju pod pomnikami pamięci składane są kwiaty i zapalane znicze – w Słupsku przy siedzibie „Solidarności”. (jwb)