Na najbliższą środę zwołana została sesja Rady Miejskiej w Słupsku. Do najważniejszych punktów porządku obrad będą należały te, które dotyczą uchwalenia budżetu miasta na rok przyszły oraz przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych miasta. Projekty uchwał zostały już opublikowane w biuletynie informacji publicznej Słupska.
Jak już informowaliśmy Paweł Szewczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Słupsku zapowiedział na początku grudnia przystąpienie miasta do procedury zmiany granic administracyjnych. W obszarze zainteresowania władz Słupska znalazły się część sołectwa Kobylnica (od granicy Słupska do torów kolejowych) i sołectwo Bolesławice z gminy Kobylnica oraz niezamieszkałą część sołectwa Włynkówko z gminy Redzikowo. W przygotowanym projekcie uchwały zamieszczone zostało uzasadnienie podejmowanie takich kroków.
Autorzy projektu uchwały piszą między innymi, że wyczerpały się już możliwości rozwoju miasta w oparciu o jego wewnętrzny potencjał, odczuwalny jest brak terenów inwestycyjnych. Dzięki włączeniu w granice Słupska nowych terenów, miasto zyska potrzebny impuls rozwojowy oraz zwiększy się jego konkurencyjność, co przełoży się na atrakcyjność całego regionu słupskiego i północno – zachodniej części województwa pomorskiego. Jednocześnie w niecałe 3 dekady liczba mieszkańców zmniejszyła się o 17 tysięcy, z których większość przeprowadziła się bezpośrednio do miejscowości podmiejskich. Tylko w latach 2010- 2023, w zaledwie trzech sołectwach gminy Kobylnica liczba ludności wzrosła o 3 662 osoby (Bolesławice: 1 155 osób, wzrost o 411 %, Łosino: 494 osoby, wzrost o 100% i Kobylnica – wzrost o 2013 osób, co stanowi wzrost o 71%).
Wszystkie wskazane wyżej miejscowości i obszary w sensie terytorialnym wykazują jednorodność funkcji mieszkaniowych i usług w układzie miejskim Słupska i są z nim powiązane poprzez sferę gospodarki, infrastruktury technicznej i społecznej. Związki z otoczeniem wiejskim (proponowane do włączenia obszary) są długotrwałe, intensywnie wiążą się zarówno z rozwojem struktury miejskiej jak i uczestnictwem mieszkańców tych obszarów w tworzeniu miejskiego potencjału rozwojowego (dojazdy do pracy, dojazdy do usług, dojazdy do szkół i uczelni wyższych, korzystanie z instytucji kultury, ochrony zdrowia, rekreacji i wypoczynku). Oddziaływanie związanych z rozwojem miasta relacji ma charakter integrujący. Proponowane do włączenia w strukturę miasta obszary wykazują funkcje miejskie (np. mieszkaniowe, rekreacyjne, handlowe). Miejscowości przylegające do granic miasta Słupska można uznać za w pełni zurbanizowane, dążące do pełnej integracji ze strukturą Słupska.
Proponowana zmiana obejmuje:
– w gminie Redzikowo, część obrębu Włynkówko o powierzchni 149 ha (teren niezamieszkały), co stanowi 0,57% powierzchni gminy;
– w gminie Kobylnica, część obrębu Kobylnica o powierzchni 270 ha (zamieszkały przez około 1 800 osób) i część obrębu Bolesławice o powierzchni 422 ha (zamieszkałego przez około 1 480 osób).
Powierzchnia terenu planowana do włączenia w granice Miasta stanowi zaledwie 2,99% powierzchni gminy. W efekcie nastąpi zwiększenie powierzchni Miasta Słupska o 841 ha z 5 272 ha do 6 113 ha, a zatem o niecałe 16%.
Wystąpienie z oficjalnym wnioskiem dotyczącym zmiany granic Słupska poprzedzone zostanie konsultacjami społecznymi tak w mieście, jak i w gminach, których obszar ma być włączony do granic administracyjnych miasta. Uszczuplona ma zostać także powierzchnia ziemskiego powiatu słupskiego, a więc konsultacje odbędą się także w powiecie. Te wyniki zostaną załączone do wniosku, który musi zostać przyjęty przez słupskich radnych, a po zaopiniowaniu przez wojewodę trafi do Rady Ministrów, która podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie. (opr. rkh)