Świadczenie wspierające to jedna z form pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością. Aby ułatwić uprawnionym i ich opiekunom przejście procedury Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalne szkolenie zdalne. Odbędzie się ono w czwartek (27 marca) o godz. 10.
Świadczenie wspierające mogą otrzymać osoby, którym Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ustalił poziom potrzeby wsparcia na odpowiednim poziomie punktów. Kolejny krok to wniosek elektroniczny do ZUS o świadczenie wspierające. Można go złożyć przez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Może to również zrobić pełnomocnik.
– Wysokość świadczenia wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS w Gdańsku. – Będzie ono wraz z nią co roku waloryzowane. O świadczenie wspierające mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem o niepełnosprawności i jej stopniu, orzeczeniem o niezdolności do pracy lub orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także orzeczeniem o inwalidztwie wydanym przed wrześniem 1997 roku.
Spotkanie szkoleniowe odbędzie się na platformie Cisco Webex. Na zgłoszenia ZUS czeka do 26 marca pod adresem [email protected]. W wiadomości należy podać: imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz termin szkolenia. Zgłoszenia będą przyjmowane wyłącznie z podpisanym oświadczeniem RODO, dostępnym na stronie www.zus.pl . (opr. rkh)