K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ponary – litewski Katyń. Zaproszenie na wykład do ratusza

0

Zbrodnia ponarska będzie tematem wykładu, na który organizatorzy zapraszają w czwartek, 22 maja, o godzinie 17 do słupskiego ratusza. Poprowadzi go Joanna Janusiak, słupszczanka, nauczycielka języka polskiego, członkini Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Wydarzeniu towarzyszy wystawa autorska Przemysława Namsołka z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
.
Tematem wykładu słupszczanki Joanny Janusiak będzie zbrodnia ponarska, masowe egzekucje przeprowadzane przez Niemców przy udziale litewskich kolaborantów i egzekutorów w Ponarach pod Wilnem w latach 1941-1944. Prowadząca jest nauczycielką języka polskiego w V LO, członkinią Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, które upowszechnia i dokumentuje pamięć o ofiarach tego ludobójstwa.
.
– Od kilku lat jestem w Stowarzyszeniu Rodzina Ponarska. Niewiele osób w ogóle słyszało o nim, podobnie jak i niewiele osób słyszało o zbrodni ponarskiej. Czym jest zbrodnia ponarska? Można powiedzieć, że to taki „litewski Katyń”. W Ponarach w latach 1941-1944 Litwini we współpracy z Niemcami wymordowali 100 tysięcy obywateli polskich, w większości narodowości żydowskiej, ale też 20 tysięcy Polaków, poddawanych wcześniej strasznym torturom – mówi Joanna Janusiak, autorka pracy „Nieznane Ponary”. – Wśród tych ofiar mieliśmy m.in. stryja naszego byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego – zresztą też Bronisława Komorowskiego, krewnego pana Borusewicza, krewnego pani Marii Kaczyńskiej, a więc ludzi, którzy zapisali się w naszej historii. Pamięć o tych osobach, ich krewnych, miała zostać zakopana razem ze wszystkimi ofiarami pod Wilnem.
.
Ponary – miejscowość, która przed II wojną światową znajdowała się 10 kilometrów od centrum Wilna, dziś to dzielnica tego miasta. Ofiarami „litewskiego Katynia” byli nie tylko dorośli mężczyźni, ale i dzieci, młodzież, kobiety. Zbrodnia od początku była tuszowana, potem przekłamywana. Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, które założone zostało 31 lat temu, działa na rzecz ujawnienia prawdy o ludobójstwie w Ponarach, dokumentując pamięć o ofiarach i upowszechniając wiedzę o tych wydarzeniach.
.
Wykładowi Joanny Janusiak w ratuszu towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez Przemysława Namsołka z IPN w Gdańsku. Można ją oglądać do 30 maja. Na spotkanie z prelegentką organizatorzy zapraszają w najbliższy czwartek, 22 maja, o godzinie 17 do sali 211 słupskiego ratusza. (jwb)

Skomentuj