W parku Powstańców Warszawskich w Słupsku znajdują się dwa pomniki – jeden poświęcony Bohaterom Warszawy, drugi – Janowi Olszewskiemu. Prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka zapowiada, że najprawdopodobniej 1 sierpnia br. w miejscu po rozłupanym konarze drzewa pojawi się trzeci, upamiętniający księdza Jana Zieję.
.
Wczoraj podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Olszewskiego w parku Powstańców Warszawskich przy ulicy Szarych Szeregów w Słupsku prezydent miasta zapowiedziała, że jeszcze w tym roku w parkowej przestrzeni pojawi się kolejne miejsce pamięci. Poświęcone będzie kapelanowi Szarych Szeregów i AK.
.
– Burza strąciła jeden z potężnych konarów drzewa rosnącego w parku Powstańców Warszawskich i postanowiliśmy, że w tej dziurze powstanie pomnik osoby związanej z powstaniem warszawskim w sposób szczególny, bo duchowy. Był to ksiądz Jan Zieja, który przyjechał po klęsce powstania warszawskiego do Słupska tak jak bardzo wielu powstańców – w Słupsku było ponad trzy tysiące tych, którzy przyznali się, że w powstaniu brali udział, a w tych trudnych latach powojennych, PRL-owskich nie każdy miał do tego odwagę – mówi prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Ksiądz Jan Zieja stworzył przy kościele – jedynym przedwojennym katolickim – św. Ottona miejsce przechowywania także niemieckich kobiet i dzieci, narażonych na bardzo dramatyczne doświadczenia ze strony wyzwolicieli. Ale i ksiądz Jan Zieja był inicjatorem tego, żeby stanął w 1946 roku – pierwszy prowizoryczny, a potem prawdziwy już – pomnik Powstańców Warszawskich, na którego budowę cegła przyjechała z Warszawy. I my co roku licznie bardzo oddajemy hołd bohaterom powstania warszawskiego. Myślę, że 1 sierpnia otworzymy ten drewniany pomnik księdza Ziei, tak skromny jak on sam był jako duchowny, właśnie w tej szczelinie po strąconym konarze. To bardzo symboliczne, bo my tę szczelinę po konarze drzewa wypełnimy także wielkimi wartościami historycznymi, bo taką postacią był Jan Zieja.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek