Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza mieszkańców na kolejne spotkanie w ramach projektu „Etno Młyn. Energia z tradycji”. Temat najbliższych warsztatów: Motanka. Na chętnych organizatorzy czekają w niedzielę, 15 czerwca, w godzinach 11-16 w Młynie Zamkowym.
.
Autorzy projektu „Etno Młyn. Energia z tradycji” przybliżają tym razem obraz motanki, laleczki wykonywanej ręcznie, z określoną intencją, mającej swoją symbolikę.
.
„W kręgu każdej tradycyjnej kultury tworzone były swoiste amulety chroniące przed niepowodzeniami i chorobami, mające zapewnić ludziom i zwierzętom zdrowie i pomyślność. Funkcję taką pełniły niegdyś pisanki, bukiety ziół, pająki, podłaźniczki. Na terenach całej Słowiańszczyzny znane były również laleczki intencyjne, zwane motankami, które towarzyszyły kobietom oraz mężczyznom w różnorodnych obrzędach przejścia. Ich zadaniem była ochrona, opieka, pomoc, zapewnianie urodzaju, dobrego losu tym, którzy je tworzyli. Otulaczki, wieduczki, zielarki, ziarnuszki. Każda z nich pełniła inną funkcję. Towarzyszyły nowo narodzonym dzieciom, dorastającym dziewczynkom i młodym kobietom, wyruszającym w daleką podróż mężczyznom. Wzmacniały życzenia i intencje. Związane były z macierzyństwem, płodnością, obrzędowością doroczną i rodzinną”.
.
Obecnie tworzenie, motanie takich laleczek ze skrawków tkanin, sznureczków i włóczek bez użycia ostrych narzędzi, takich jak nożyczki czy igły, wykorzystywane jest często w pracy arteterapeutów oraz w działaniach osób propagujących kulturę dawnych Słowian, ale także zajmują się tym rękodzielnicy.
.
Do fascynującego świata dawnych wierzeń związanych z tworzeniem laleczek intencyjnych zaprosi uczestników warsztatów Izabela Pydo, projektantka, ilustratorka i architektka, absolwentka Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych, twórczyni marki Etnolab. Każdy będzie mógł wykonać własną motankę.
.
Spotkanie w Młynie Zamkowym odbędzie się w niedzielę, 15 czerwca, w godzinach 11-16, koszt – w tym materiały i poczęstunek – 50 złotych od osoby. Zapisy przyjmuje Magdalena Lesiecka z MPŚ pod numerem telefonu: 795 100 274 lub mailowo: [email protected]. (jwb, fot. MPŚ)