K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Własny grunt pod nogami (aktualizacja)

0

1 stycznia 2019 roku rozpoczął się proces likwidacji instytucji użytkowania wieczystego. W Słupsku sytuacja ta dotyczy około dziewięciu tysięcy właścicieli domów lub lokali mieszkalnych oraz tworzących z tymi obiektami całość budynków gospodarczych i garaży.

W ubiegłym roku weszły w życie zapisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo ich własności. Tym samym właściciele domów jednorodzinnych oraz lokali w budynkach wielorodzinnych i spółdzielniach mieszkaniowych automatycznie od 1 stycznia 2019 roku stają się właścicielami działek, na których posadowione są ich obiekty. Podstawowa pozostaje mieszkalna, a nie użytkowa funkcja tych nieruchomości. Wyjątek stanowią budynki gospodarcze i garaże, które tworzą z nimi funkcjonalną całość.

W Słupsku przekształcenie własnościowe dotyczy 8,2 tysięcy użytkowników wieczystych, gospodarujących na 1.020 działkach należących do miasta oraz ponad 860 właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na terenach skarbu państwa. Urząd miejski w ciągu 12 miesięcy od dnia 1 stycznia musi dostarczyć byłym już użytkownikom wieczystym oraz wydziałowi ksiąg wieczystych przy sądzie rejonowym zaświadczenia o przekształceniu własnościowym, przy czym obowiązkiem nowych właścicieli będzie zweryfikowanie poprawności treści zawartych w zapisach sądowych.

Zgodnie z ustawą uwłaszczeni dzierżawcy muszą wnieść opłatę przekształceniową, wynoszącą 20-krotność opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Okres wpłat wynosi 20 lat. Można też skorzystać z bonifikaty, która w odniesieniu do terenów skarbu państwa sięga 60 procent całej opłaty, pod warunkiem wniesienia jej jednorazowo. Wiadomo, że Słupsk – podobnie jak inne gminy – także pracuje nad ustaleniem bonifikaty samorządowej, ale stosowny projekt uchwały dotąd nie trafił pod obrady radnych.

W styczniu prezydent kraju podpisał ustawę, która dokonuje zmian w dotychczasowych zapisach i wprowadza zrównanie stawek procentowych jednorazowej opłaty przekształceniowej w odniesieniu do gruntów samorządowych i skarbu państwa. Jeśli bonifikata uchwalona przez samorząd jest wyższa niż państwowa, to tę drugą ustawodawca podnosi do poziomu bonifikaty gminnej.

Władze Słupska najprawdopodobniej najwcześniej w marcu przedłożą radzie miejskiej swoje propozycje, natomiast w lutym będą one tematem spotkań komisji finansów i gospodarki komunalnej. Choć w wielu gminach wysokość opustu przy jednorazowej opłacie sięga nawet 95 procent, to w wypadku Słupska prawdopodobnie zaproponowana ona zostanie na poziomie 60 procent. (jwb)

Od redakcji: Z publikacji BIP miasta Słupska z dnia 20 lutego wynika, że projekt uchwały w sprawie określenia wysokości i warunków udzielenia bonifikaty od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości należących do miasta znajdzie się już w porządku obrad najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się 27 lutego. Wysokość opustu określono na poziomie 60 procent. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.