Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności od niedawna mieści się w nowej siedzibie. Placówka z ulicy Jaracza przeniesiona została do wyremontowanego budynku przy ulicy Poniatowskiego.
Nowa siedziba Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności obecnie mieści się przy ulicy Poniatowskiego w Słupsku, w budynku zwolnionym przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Obiekt należał do urzędu marszałkowskiego, ale po negocjacjach z urzędem miejskim został przekazany na potrzeby powiatowego zespołu. Nowe pomieszczenia są o wiele bardziej komfortowe od tych przy ulicy Jaracza i co najważniejsze – przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Wykonaliśmy przede wszystkim remonty przystosowawcze – mówi prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka – tak aby rzeczywiście spełniały one standardy dla osób niepełnosprawnych, aby zlikwidowane zostały bariery, ale także musieliśmy przystosować sieć komputerową. Ogólny koszt remontu wyniósł 145 tysięcy złotych, natomiast jesteśmy przekonani, że ten koszt bardzo szybko nam się zwróci, biorąc pod uwagę remonty, jakie musielibyśmy wykonać w tamtych pomieszczeniach. A standard pracy jest inny i jeszcze pewien niuans – te pomieszczenia pozwolą nam także na bieżące archiwizowanie dokumentów. Dokumenty dotyczące orzeczeń lekarskich są najwyższej kategorii i musimy je przez wiele lat przechowywać.
Natomiast obiekt przy Jaracza zostanie wykorzystany na poprawę warunków lokalowych wydziału podatków. Obecnie Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności składa się z 10 etatów administracyjno-biurowych oraz dziesięciu lekarzy specjalistów.
– Obsługujemy teren miasta Słupska i powiatu słupskiego – mówi Alina Adamek, przewodnicząca zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. – W stoisku informacji mamy dwa stanowiska dla interesantów, posiadamy także kolejkomat, więc bez problemu ludzie przychodzą, biorą karteczki i czekają w kolejce. Miło nam, że nie ma już żadnych barier, bo przy ulicy Jaracza mieliśmy podnośnik, który bardzo często ze względu na pogodę się psuł. Teraz osoby wjeżdżają na wózku z jednej czy z drugiej strony, pokonane są te bariery. Mam nadzieję, że ludziom lepiej będzie się tutaj przychodziło, a nam pracowało, warunki mamy o wiele lepsze niż przy Jaracza 54.
W zeszłym roku zespół wydał ponad 7 tysięcy orzeczeń o niepełnosprawności, w tym 900 dla osób poniżej 16. roku życia. Placówka wydała także 730 specjalnych kart parkingowych dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. (opr. jwb)