W Słupsku już w połowie czerwca pojawi się 20 stacji rowerowych. Najwięcej z nich zostanie zamontowanych w śródmieściu i na Zatorzu. Łącznie mieszkańcom udostępnionych będzie 240 jednośladów.
Rower miejski wystartuje, jednak z lekkim opóźnieniem. Planowana na 1 czerwca inauguracja systemu nie doszła do skutku, ale znany jest już rozkład 20 stacji rowerowych. Lokalizacje zostały dokładnie określone, a decyzje pod zajęcie pasów drogowych są już przygotowywane. Stacje znajdą się między innymi przy parku wodnym, szpitalu czy galerii handlowej Jantar.
– Przede wszystkim chodziło o ruch duży i ciągły – mówi Robert Linkiewicz, dyrektor Wydziału Polityki Transportowej UM w Słupsku. – Nie chodziło nam o generatory ruchu, które są okresowe, typu strefa ekonomiczna, gdzie ruch odbywa się fazowo – rano ludzie przyjeżdżają i po południu odjeżdżają. Chodzi o miejsca, w których dużo osób się przewija, a więc centra handlowe, centrum miasta.
Poszczególne stacje będą miały różną liczbę stojaków na rowery, uzależnioną od generowanego ruchu. Najwięcej, bo po 20, będzie przy ratuszu i CH Jantar, natomiast tylko dziesięć przy ulicy Kozietulskiego. Sama lokalizacja stacji i ich wielkość może się jeszcze zmienić. Magistrat cały czas będzie analizował ich położenie i w razie potrzeby będą następować zmiany.
– Rozlokowanie tych stacji jest bardzo trudne, wiemy, że nigdy nie pokryjemy stu procent zapotrzebowania, bo tak jak z przystankami komunikacji miejskiej – jest ich dwieście, ale cały czas wpływają głosy, że gdzieś brakuje, któryś należy zlikwidować, przenieść – mówi Robert Linkiewicz. – Podjęliśmy decyzję w kształcie, który został zaprezentowany, chcemy najpierw to uruchomić. Zobaczymy, jaki będzie wydźwięk społeczny, jakie faktycznie będzie obłożenie ruchu w konkretnych stacjach i jeśli zobaczymy, że pojawią się takie, które nie będą w wystarczającym stopniu wykorzystywane, wtedy przewidujemy ich relokację na okres próbny nawet do strefy ekonomicznej.
Aby korzystać z roweru miejskiego najpierw będzie trzeba się zalogować w systemie i wnieść jednorazową opłatę rejestracyjną. Następnie płacić będziemy za każdą minutę wypożyczenia roweru. (opr. jwb)