Włodarze Słupska podsumowali tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego. Przedstawili zadania, które w głosowaniu zdobyły najwięcej zwolenników i będą realizowane w przyszłym roku.
Wtorkowa konferencja prezydenta miasta Słupska w całości poświęcona była budżetowi obywatelskiemu. Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka przedstawiła zadania, które w głosowaniu zdobyły najwięcej zwolenników i będą realizowane w przyszłym roku. W sumie oddano 13.617 głosów z czego 5.068 drogą elektroniczną, co świadczy o tym, że słupszczanie nadal preferują tradycyjną formę głosowania.
– Regulamin budżetu trochę został zmieniony, bo wydzieliliśmy do samodzielnej puli te inwestycje, które chcemy robić na rzecz szkół, ponieważ nie chcielibyśmy, aby szkoły generujące masę głosów dominowały w wybieraniu zadań inwestycyjnych – przypomina Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.
Z zadań infrastrukturalnych ogólnomiejskich największą liczbę głosów, bo aż 3.597 zdobyło zadanie „Powiększamy skatepark, Słupsk miastem dla rowerów”. Realizacja tego zadania została zaplanowana na wiosnę przyszłego roku.
– Chciałbym wszystkim, którzy oddali swój głos na skatepark, bardzo podziękować. Udało nam się za trzecim razem, tak więc duma, do trzech razy sztuka. Mam nadzieję, że niedługo będziemy wspólnie po nim jeździć tak jak po pumptracku – mówi Kamil Młynarkiewicz, którego małżonka, Aleksandra, była inicjatorką projektu.
Drugim ze zwycięskich zadań jest „Przekształcenie lasku przy ulicy Młyńskiej”. Zgromadziło ono 1.424 głosy.
– To był spontaniczny projekt, zrodził się podczas akcji sprzątania, w którym nie po raz pierwszy zresztą udział brała także pani prezydent. Powiedziałem, ze coś trzeba by było zrobić z tym miejscem, ponieważ wyciągnęliśmy z tego małego lasku kontener śmieci. Zresztą tych śmieci ciągle przybywa. Pani prezydent podpowiedziała mi: Tomek, napisz projekt, wymyśl coś ciekawego. Okazało się, że to było bardzo łatwe – napisać projekt. To nie było pracochłonne, trwa dziesięć, piętnaście minut, tylko trzeba mieć pomysł. Przyznam się państwu, że jestem zszokowany, bo na ten projekt naprawdę ludzie zagłosowali – mówi pomysłodawca zadania Tomasz Urbaniak.
Po zadaniach ogólnomiejskich przyszedł czas na zadania szkolne. Spośród nich zwycięskim okazała się budowa boiska wielofunkcyjnego przy IV Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. Na projekt głosowało 3.018 mieszkańców.
– Rozwijamy cały czas infrastrukturę, jeśli chodzi o budowanie Zespołu Szkół Sportowych – mówi Jolanta Banaszkiewicz, dyrektor IV LO w Słupsku. – To nie tylko budowanie oddziałów, ale także modernizacja całej bazy. Dzięki wsparciu pani prezydent i organu prowadzącego sporo rzeczy udało nam się już zrobić, ale pozostaje jeszcze dużo do zrobienia, i to jest między innymi jeden ze sposobów, żeby tę bazę rozwijać.
Następnie skupiono się na zadaniach infrastrukturalnych lokalnych. Uzyskały one stosunkowo niewielką liczbę głosów. W okręgu I zwyciężyła realizacja VI etapu parku Witkacego jako strefy relaksu, gier stolikowych wraz z dokończeniem budowy alejek parkowych. Autorem tego projektu był radny Bogusław Dobkowski. Jego pomysł otrzymał 3.172 głosy poparcia.
– Powiem krótko: na tej dzikiej łące stworzyliśmy razem z mieszkańcami park. W tym roku nawet nie musieliśmy mieć tyle głosów, ale i tak uzyskaliśmy najlepszy wynik w mieście, co znaczy, że jest to potrzebne. Jeżeli ktoś bywa tam od wczesnej wiosny do późnej jesieni, to tam są dwa piękne boiska, tam jest wspaniały plac zabaw, tam ludzie przyjeżdżają nieraz z daleka, bo mówią: tu jest fajnie, tu jest pięknie. A będzie jeszcze piękniej. Zostały nam do końca tylko dwa etapy, wygraliśmy sześć, wygramy i pozostałe – mówi radny Bogusław Dobkowski.
Kolejnym zadaniem które przypadło do gustu słupszczanom było „Bezpiecznie do szkoły na dwóch kółkach”. Zebrało ono 310 głosów.
– Dziękuję pięknie za głosy. Powiem tak: z mojej strony zawsze państwo możecie liczyć na inicjatywy rowerowe jak i poprawę infrastruktury rowerowej w Słupsku. Liczymy na kolejne etapy poprawny spójności rowerowej, a teraz chcemy pokazać, jaki będzie bezpieczny dojazd do szkół, szczególnie do szkoły nr 4. Inicjatywa „Rowerowy maj” jest coraz bardziej popularna – mówi Adam Piekarec, autor projektu.
W 3. okręgu wygrało zadanie „Stare na nowe, wymiana placu zabaw”. Mowa tu o remoncie placu zabaw przy ulicy Mikołajskiej. Zadanie otrzymało 1.073 głosy. Kolejnym lokalnym zadaniem, które zostanie realizowane będzie „Wspieramy schronisko dla zwierząt, budujemy oświetlenie”
– Jestem bardzo wzruszona, że to zadanie wygrało – mówi Anna Rożek, radna Rady Miejskiej w Słupsku. – Świadczy to o tym, że słupszczanie kochają zwierzęta. Ale to nie jest sukces tylko jednej osoby. Chciałabym bardzo podziękować mojemu koledze radnemu Pawłowi Szewczykowi, który jest razem ze mną współwnioskodawcą tego projektu. Wspólnie działaliśmy, zbieraliśmy podpisy.
Największą popularnością wśród wszystkich zadań cieszyły się zadania społeczne. Najwięcej głosów – 2.874 – uzyskała propozycja wspólnych spotkań, kreatywnych w swoim charakterze, czyli gralnia, planszówki dla wszystkich. Autorką projektu jest Małgorzata Sokołowska, która podziękowała mieszkańcom za tak kapitalny wynik w głosowaniu. Planowane są gry w języku angielskim, gry edukacyjne dla dzieci, malowanie figurek, gry bitewne i fabularne. Okazuje się, ze w grach planszowych drzemie duży potencjał, a sami słupszczanie doceniają ich wartość społeczną i edukacyjną.
2.549 głosów zebrało zadanie organizacja festynu rodzinnego „Wszyscy jesteśmy tacy sami” w Szkole Podstawowej nr 10 w Słupsku. W placówce prowadzone są oddziały integracyjne, w których dzieci z dysfunkcjami uczą się wspólnie z uczniami zdrowymi. Festyn rodzinny ma na celu zintegrowanie całego środowiska szkolnego – mówi Beata Warcolak, autorka projektu.
Słupszczanie chcą widzieć w realizacji także „Akademię małego zapaśnika”, „Świetlicę dla lepszej przyszłości”, „Warsztaty naukowe dla dzieci” i słupską ligę unihokeja. Wszystkie z wymienionych zadań są przewidziane do wykonania przyszłym roku. (opr. jwb)