Konkretyzuje się projekt budowy węzła transportowego w Słupsku w okolicach dworca kolejowego. Projekt będzie okrojony, ale powstanie tunel pod torami o który było najwięcej obaw.
Są już konkretne ustalenia dotyczące projektu węzła transportowego. Dotychczas inwestycja na drodze do realizacji napotykała wiele przeszkód, głównie przez liczbę partnerów w postaci spółek PKP. Ustalono, że PKP Nieruchomości przystępuje do planu budowy nowego dworca kolejowego, który ma powstać do 2024 roku.
– Przeprojektowaliśmy nieco węzeł w ramach miejsc postojowych i dworca PKS. Trochę musieliśmy okroić ten projekt, bo był bardzo rozbudowany. Wysłaliśmy nasze wstępne koncepcje do urzędu marszałkowskiego, tak aby – a otrzymaliśmy przecież środki unijne – panel ekspertów z zarządem województwa ocenił, czy rzeczywiście nadal wskaźniki zostaną osiągnięte i myślę, że w najbliższych tygodniach, na wiosnę powinniśmy mieć akceptację marszałka województwa co do zmienionego projektu. Przychylność jest, osobiście jeździłem do Gdańska, spotykałem się z marszałkiem, z dyrekcją departamentu programów regionalnych, z tym że procedura nowej akceptacji tego okrojonego projektu trochę trwa, więc musimy poczekać. Myślę jednak, że wszystko będzie pozytywnie rozpatrzone – mówi Marek Goliński, wiceprezydent Słupska.
Zmodernizowana zostanie również ulica Towarowa, która będzie drogą dojazdową do węzła transportowego. Na kolejne lata został przesunięty plan przebicia się przez obecne działki do ronda przy zbiegu ulic Banacha i Sobieskiego. PKP zajmie się także torami przy bocznicy porządkowej, które zostaną przeniesione w stronę ulicy Krzywoustego. Najważniejsze jednak było zapewnienie budowy przejścia pod torami.
– Jesteśmy – potocznie mówiąc – dogadani co do realizacji tego projektu, tunel ma być poszerzony do 10 metrów, więc będzie on bardzo wygodny i bezpieczny. Chcielibyśmy, aby odbywał się tam nie tylko ruch pieszych specjalną rampą, ale i aby rowerzyści mogli przemieszczać się na drugą stronę torów kolejowych. Oczywiście nie będzie to się działo 2020 czy 2021 roku, składamy ten projekt do 2023 roku. Jesteśmy jednak na tyle zdeterminowani, że nasze ostatnie spotkania i rozmowy odbywają się bezpośrednio ze wszystkimi partnerami spółek PKP, co dotychczas niestety nie miało miejsca – mówi prezydent M. Goliński.
Całość projektu węzła transportowego ma być zrealizowana do 2023 roku. (opr. jwb)
DyskusjaJeden komentarz
„PKP zajmie się także torami przy bocznicy porządkowej, które zostaną przeniesione w stronę ulicy Krzywoustego” – to chyba dezinformacja.