Powoli dobiegają końca prace budowlane przy wznoszeniu tężni solankowej, która powstanie w Parku Stoczniowców w Ustce. Mieszkańcom i turystom zostanie ona udostępniona najprawdopodobniej już wiosną tego roku.
Tężnia solankowa powstająca w Parku Stoczniowców w Ustce nabiera powoli kształtów. Drewniana konstrukcja będzie otwartą altaną z ażurowymi żaluzjami oraz wiązkami tarniny, po których będzie spływać solanka spełniająca funkcję inhalatora. Prace trwające w obiekcie cały czas przybliżają go do ukończenia. Zanim jednak to nastąpi, budowla będzie musiała przejść testy.
– Sama budowa jest na ukończeniu, ale trzeba jeszcze uruchomić przyłącze oraz dokonać nasadzeń, zagospodarować teren wokół, aby był on estetyczny i przyjazny dla osób, które będą to miejsce odwiedzać. Wiosną planujemy próbny rozruch po zakończeniu wszystkich prac, a przed sezonem – myślę – tężnia zostanie otwarta i udostępniona turystom oraz naszym mieszkańcom – mówi Eliza Mordal z Urzędu Miasta Ustka.
Budowa tężni jest pierwszym etapem przemiany, jaką przejdzie Park Stoczniowców. Rewitalizacja ma uczynić z niego wizytówkę miasta, szczególnie że będzie znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego. Nowe oblicze i szereg ciekawych elementów ma z niego uczynić chętnie odwiedzane miejsce spotkań. Natomiast sama inwestycja w tężnię sprawi, że Ustka w pełni wykorzysta swój potencjał jako uzdrowisko.
– Solanka – to są nasze naturalne złoża. Ustka jest uzdrowiskiem nie tylko dlatego, że leży nad morzem, ale i dzięki temu, że ma swoje naturalne złoża. Jednym z nich jest solanka, dlatego chcemy z tego korzystać i pokazywać turystom nie tylko morze, ale i chcemy stwarzać inne atrakcje na terenie miasta, a przy tym dla mieszkańców to także przyjemne miejsca, do których mogą uczęszczać i w nich odpoczywać – mówi Eliza Mordal.
Koszt budowy tężni solankowej wynosi ponad 900 tysięcy złotych. (opr. jwb)