Samorządy z regionu słupskiego uruchamiają specjalne działania dla seniorów, które mają pomóc im w tym trudnym czasie. Ważne zmiany wprowadza Powiatowy Urząd Pracy, a komendy uzupełnień zawieszają kwalifikację wojskową.
To właśnie osoby starsze są najbardziej narażone konsekwencjami zdrowotnymi z powodu zarażenia się wirusem SARS-CoV-2. Jak pokazuje obecna sytuacja, zdecydowana większość ofiar koronawirusa to osoby w podeszłym wieku i z chorobami współistniejącymi. Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego to właśnie one powinny zachować najwyższą ostrożność, ale zostać też otoczone dodatkową opieką. Dlatego też miasta Słupsk, Ustka oraz powiat słupski podjęły specjalne działania, aby wesprzeć seniorów. Na przykład w Ustce osoby starsze, aby nie wychodzić niepotrzebnie z domów, mogą liczyć na bezpłatny dowóz zakupów. Dotyczy to osób, które mają ponad 70 lat i nie mogą liczyć na pomoc bliskich. Usługa będzie realizowana przez Centrum Integracji Społecznej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zamówienie należy składać telefonicznie, podając imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Natomiast powiat słupski i miasto Słupsk uruchomiły specjalne telefony dla seniorów, które będą pełnić funkcję informacyjno-doradczą odnośnie do koronawirusa oraz przeciwdziałać skutkom izolacji. W Słupsku numer telefonu dla seniora: 59 843 32 17 będzie dostępny w godzinach od 6.30 do 21. Podobne działania będzie pełniła infolinia powiatu pod numerem: 512 079 526. Pod tymi numerami seniorzy otrzymają wszystkie niezbędne informacje, jak postępować podczas epidemii. Szczególnie dotyczy to osób pozbawionych opieki. Zmiany wprowadza także urząd pracy, który zakomunikował, że nawet osoby nieubezpieczone będą bezpłatnie diagnozowane w przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19. Ponadto PUP zachęca, aby osoby ubiegające się o nadanie statusu bezrobotnego korzystały z platformy elektronicznej praca.gov.pl. Natomiast ze specjalnym apelem wyszedł Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, który poprosił o ograniczanie wizyt w punktach nocnej opieki.
– W związku z zagrożeniem epidemiologicznym rozprzestrzeniania się wirusa grypy oraz koronawirusa w trosce o dobro pacjentów Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku apeluje o ograniczenie do minimum wizyt w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy słupskiego szpitala. – Główny Inspektor Sanitarny zaleca, aby umawiać się na wizytę do lekarza tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne. W pierwszej kolejności należy skorzystać z porady lekarza lub pielęgniarki drogą telefoniczną. W wyniku konsultacji telefonicznej możliwe jest także uzyskanie e-recepty.
Na terenie Słupska i powiatu słupskiego świadczenia w ramach nocnej opieki chorych realizowane są w trzech punktach: w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku w poradniach specjalistycznych pod numerem telefonu: 512 598 174; w szpitalu w Ustce przy ulicy Mickiewicza pod numerami telefonów: 59 815 42 28 lub 59 815 42 29 oraz w NZOZ w Kobylnicy przy ulicy Głównej pod numerami telefonów: 59 842 90 49 lub 693 620 140. Pomoc udzielana jest w dni powszednie w godzinach od 18 do 8 rano oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W szpitalu zostaje zawieszone także planowe wykonywanie świadczeń.
– Zarząd Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku informuje, że zawiesza udzielanie świadczeń od dnia 16 marca 2020 roku, wykonywanych planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczy to przede wszystkim planowych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, prowadzenia rehabilitacji leczniczej, stomatologii, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie, takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, gastroskopia, kolonoskopia, USG, oraz badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień. W każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia należy ocenić i wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów i prawdopodobieństwo jego pogorszenia – informuje Marcin Prusak.
Lecznica odwołała także wszystkie praktyki. Dodatkowo komendy uzupełnień odwołały zaplanowaną na najbliższe tygodnie kwalifikację wojskową. Wszystkie terminy od 16 marca do 30 kwietnia zostały anulowane. Ci, którzy nie zdążyli, kwalifikację przejdą w następnym roku. (opr. jwb)