Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie złożył wniosek projektowy do urzędu marszałkowskiego zakładający zakup kolejnych opasek teleopieki dla osób niesamodzielnych. W Słupsku zapotrzebowanie na tego typu usługi jest dużo większe niż możliwości sprzętowe, jakimi dysponuje miasto.
Słupsk podzielony jest na dwie strefy, w których realizowane są usługi teleopieki. W obszarze rewitalizacji przekazano osobom niesamodzielnym, w większości seniorom, 250 opasek życia, natomiast w pozostałej części miasta jego mieszkańcy mają do dyspozycji 80 takich urządzeń. To nie zaspokaja wszystkich potrzeb społecznych. W kolejce czeka obecnie około stu osób spoza rewitalizowanego śródmieścia.
System teleopieki sprawdził się, na co wskazują statystyki dotyczące interwencji poszczególnych służb w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia i życia posiadaczy opasek. W 2019 roku zdarzenia związane z rejestracją podwyższonej akcji serca stanowiły 1788 przypadków. Liczba zgłoszeń dotyczących włamania sięgnęła 34, w tym 11 to interwencje policji; 29 razy bezpośrednie akcje podejmowane były przez Zespół Ratownictwa Medycznego, 3 razy przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego, 2 razy przez strażaków. Działania koordynuje centrum operacyjne w Krakowie, w którym wyspecjalizowani ratownicy medyczni 24 godziny na dobę odbierają sygnały od podopiecznych w Słupsku, oceniają stopień zagrożenia danej sytuacji i kierują odpowiednie służby do działania.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w poszukiwaniu nowych źródeł finansowania zakupu dodatkowych opasek dla seniorów złożył w marcu do urzędu marszałkowskiego wniosek projektowy na zakup 80 nowych urządzeń do teleopieki. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się we wrześniu. Wygrana pozwoliłaby niemal w całości zaspokoić potrzeby mieszkańców.
Dodać należy, że w wypadku sprzętu, którym MOPR dzisiaj operuje, a który pochodzi z odrębnego projektu, nie ma możliwości alokacji wolnych opasek dedykowanych mieszkańcom obszaru rewitalizacji do strefy poza nią. „Każde odstępstwo od tej zasady będzie wiązało się ze zwrotem dotacji” – czytamy w odpowiedzi prezydent miasta na zapytanie radnego Bogusław Dobkowskiego skierowane w tej sprawie. Warunki projektu obowiązują do 31 grudnia 2021 roku. Dopiero po tym terminie 250 zestawów do teleopieki będzie dedykowanych wszystkim mieszkańcom miasta, bez względu na rejon ich zamieszkania. (jwb)