Po przerwie związanej z rozwojem epidemii koronawirusa Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku wznawia swoją działalność. Pierwsze egzaminy na prawo jazdy odbędą się 18 maja.
Epidemia koronawirusa zastopowała pracę wielu urzędów i instytucji, w tym ośrodków ruchu drogowego, które teraz, po przerwie, wznawiają swoją działalność. W placówkach trwa właśnie proces adaptacji warunków do zwiększonych wymogów sanitarnych. W Słupsku WORD otwiera drzwi dla klientów już 18 maja, zarówno w zakresie egzaminów na prawo jazdy, jak i oferty szkoleniowej. Zapisy prowadzone będą od najbliższego poniedziałku, 11 maja, przy czym preferowana jest forma zdalna – poprzez pocztę elektroniczną, portal InfoCar lub kontakt telefoniczny. W praktyce egzaminy odbywać się będą w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Pierwszeństwo mają osoby, które miały już ustalony ich termin. Wniesione wcześniej opłaty zachowują ważność.
– Po ustaleniu terminu osoba będzie się zgłaszała tutaj do nas na egzamin i co warte podkreślenia, egzamin będzie się odbywał dokładnie o tej godzinie, na którą został wyznaczony – informuje Piotr Tomaszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. – Poprosimy o stawienie się parę minut przed egzaminem. Osoba przystępująca do niego przed wejściem do budynku będzie zobowiązana odkazić dłonie, poddać się pomiarowi temperatury ciała, zostawi oświadczenie, które będzie do pobrania ze strony internetowej bądź jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, będzie mógł pobrać je bezpośrednio u nas. W oświadczeniu będzie mowa m.in. o tym, że osoba przystępująca do egzaminu nie wróciła z zagranicy, jest w dobrym stanie zdrowia, nie jest poddana procesowi kwarantanny. Jak już tej formalności stanie się zadość, jeśli temperatura ciała nie będzie powyżej 37,5 stopnia C, wstępnie taka osoba jest zakwalifikowana do tego, żeby mogła podejść do egzaminu.
Jeśli u przystępującego do egzaminu wystąpią niepokojące objawy chorobowe bądź temperatura ciała przekroczy wskazany próg, egzamin nie zostanie w tym dniu przeprowadzony. Co ważne, WORD nie pobierze opłaty, podobnie jak i wtedy, kiedy kursant telefonicznie bądź mejlowo powiadomi wcześniej o konieczności przesunięcia terminu egzaminu ze względu na niedyspozycję zdrowotną. Czego przystępujący do egzaminu powinni się spodziewać w związku z zaostrzonym rygorem sanitarnym?
– Egzamin teoretyczny będzie się odbywał w ten sposób, że na sali są zwiększone odstępy pomiędzy osobami, które odbywają egzamin. Wynoszą one ponad 2 metry. Liczba osób przebywających w sali również jest znacznie mniejsza, niż miało to miejsce dotychczas. Przed wejściem osoba egzaminowana zostanie poproszona przez egzaminatora o to, żeby na chwilę zdjąć maseczkę, tak aby egzaminator mógł dokonać weryfikacji tożsamości osoby przystępującej do egzaminu – mówi dyrektor WORD-u. – Chcę też państwa uspokoić, że położyliśmy bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i naszych klientów. W trakcie weryfikacji nie ma bezpośredniego kontaktu pomimo zdjętej maseczki, ponieważ będzie się tam znajdowała przezroczysta przegroda, która będzie oddzielać osobę egzaminowaną od egzaminatora.
W wypadku egzaminu praktycznego obowiązywać będą podobne zasady bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.
– Osoba, która już przejdzie wstępny proces weryfikacji, zostanie poproszona do pojazdu, egzaminator sprawdzi tożsamość, również poprosi o zdjęcie maseczki, przy czym będzie to się odbywało w bezpiecznej odległości, po dwóch przeciwstawnych stronach samochodu. Następnie osoba egzaminowana ponownie założy maseczkę i przystąpi do egzaminu. Bardzo ważna sprawa, o której chcę powiedzieć: jeżeli ktoś zgłosi się bez maseczki, nie odkazi dłoni, nie zachowa tych warunków zwiększonego bezpieczeństwa, nie zostanie przeegzaminowany. Dodatkowo wszystkie pojazdy są odkażane. Zakupiliśmy też ozonator do kasków motocyklowych i jesteśmy na etapie realizacji zamówienia zakupu ozonatora do dezynfekowania pomieszczeń po przeprowadzonych egzaminach oraz miejsc, gdzie oczekują osoby egzaminowane – mówi Piotr Tomaszewski.
Regulamin przewiduje, ze na terenie WORD-u będą mogli przebywać tylko przystępujący do egzaminów, bez osób im towarzyszących. Czy w odniesieniu do tych, którzy ze względów zdrowotnych nie powinni oddychać przez maskę, dopuszcza się odstępstwo od obowiązku jej posiadania podczas egzaminu?
– Szanowni państwo, do dzisiejszego dnia do godziny 12, mamy dzisiaj piątek, konsultujemy jeszcze takie wątpliwe kwestie z różnymi podmiotami oraz z naszymi pracownikami. Natomiast w mojej ocenie – mówi dyrektor Tomaszewski – wewnętrzna nasza procedura nie może być sprzeczna z tym, co wynika z rozporządzenia chociażby ministra zdrowia, dlatego w mojej ocenie, tak na szybko, nie możemy zmusić kogoś do tego, aby założył maseczkę, jeśli ma stwierdzony jakiś objaw czy stan chorobowy, który do tego uprawnia. Natomiast rozważamy w takiej sytuacji dostarczenie nam lub wgląd do takiej dokumentacji, żebyśmy mogli zweryfikować, czy ten stan jest rzeczywiście prawdziwy.
Warunki mają być bezpieczne, ale i przyjazne. Przekonują o tym sami egzaminatorzy, przybliżając ośrodek kursantom za pośrednictwem portali społecznościowych i prowadząc zdalnie porady. Wszystko po to – mówi dyrektor WORD-u – aby podzielić się doświadczeniem i zredukować u odbiorców strach przed egzaminem. Pośród autoryzowanych przez ośrodek materiałów instruktażowych znalazł się i muzyczny. Jak się okazuje, nie taki egzaminator straszny, jak go malują – potrafi także śpiewać. (jwb)