Słupski magistrat zachęca mieszkańców do opracowania koncepcji Miejskiego Ogrodu Deszczowego. Działanie ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej konieczności oszczędzania i racjonalnej retencji wody.
„Zatrzymać wodę w mieście – ogród deszczowy jako forma retencji” to hasło konkursu organizowanego przez magistrat. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich słupszczan, niezależnie od wieku. Proponowane przez mieszkańców koncepcje powinny być zrozumiałe, niskobudżetowe oraz możliwe do zastosowania. Czym jest ogród deszczowy wyjaśnia Monika Rapacewicz z Urzędu Miejskiego w Słupsku.
– Celem ogrodu deszczowego jest przede wszystkim gromadzenie wody, stworzenie miejsca do retencji wody, abyśmy mogli robić jej zapasy w mieście – mamy na myśli oczywiście wodę deszczową. Oprócz tego rośliny, które powinny znaleźć się w takim projekcie, gromadzą różnego rodzaju zanieczyszczenia, szkodliwe substancje, które opadają razem z deszczem. To dwa główne cele ogrodu deszczowego. Poza tym konkurs dla mieszkańców to też okazja do rozmawiania na temat suszy i konieczności dbania o zasoby wody. Jest więc z jednej strony pozytywną rywalizacją, z drugiej – akcją edukacyjną – mówi rzecznik prasowy UM w Słupsku Monika Rapacewicz.
Dobrze by było, aby przygotowywane projekty wpisywały się w plan zagospodarowania przestrzennego.
– Jeżeli chodzi o mieszkańców, którzy chcieliby przesłać koncepcję ogrodu deszczowego, mogą wskazać konkretną lokalizację, jednak muszą w takiej sytuacji zwrócić uwagę, czy plan dopuszcza stworzenie takiego ogrodu. Mogą także wysłać samą koncepcję, a wtedy miasto, jeżeli byłoby zainteresowanie jej wykorzystaniem, będzie szukało lokalizacji. Pamiętajmy, że to dopiero konkurs na koncepcję, na pomysł, zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie mieszkańców i sama jakość projektów. Dopiero w dalszych etapach myślelibyśmy o realizacji tego działania – mówi Monika Rapacewicz.
Prace można przygotowywać w dowolnym formacie i w dowolnej technice. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej miasta. Koncepcje można tworzyć do 11 września. (opr. jwb)