Po kilku miesiącach prac tężnia solankowa w Ustce została otwarta dla mieszkańców i turystów. Atrakcja od razu spotkała się ze sporym zainteresowaniem i dziś jest głównym punktem spacerów po parku Usteckich Stoczniowców.
Tężnia solankowa w Ustce może być ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem wdychania jodu podczas spacerów po plaży. Znajduje się ona parku Usteckich Stoczniowców przy trakcie z dworca kolejowego nad morze, dzięki czemu przyjezdnym łatwo jest do niej trafić. Prozdrowotna atrakcja bardzo szybko zyskała popularność wśród wczasowiczów i mieszkańców Ustki.
– Tężnia działa od kilku dni i cieszy się sporym powodzeniem wśród turystów – mówi Eliza Mordal z Urzędu Miasta w Ustce. – Korzysta z naszej usteckiej solanki. Jest to typowy obiekt przyrodoleczniczy, typowy dla uzdrowisk, a Ustka jest uzdrowiskiem. Korzystamy z ujęcia solanki dzięki uprzejmości prezesa Łukasza de Lubicz-Szeliskiego, którego spółka Uzdrowisko Ustka jest właścicielem tego ujęcia.
Tężnia to ażurowa altana o otwartej konstrukcji, która działa jak inhalator. Wewnątrz woda spływa po ścianach z tarniny sprawiając, że w środku unosi się para nasycona zdrową dla naszego układu oddechowego solanką.
– Tężnia działa od godziny 6 do 22 i jest wyposażona w automatyczne sterowanie, które wyrzuca te chmury solankowe – tłumaczy Eliza Mordal. – Solanka zawiera bardzo dużo cennych dla zdrowia mikroelementów. W sumie wspomaga leczenie bardzo wielu chorób, szczególnie związanych z układem oddechowym, ale także tarczycą czy chorobami reumatologicznymi. Ogólnie poprawia naszą kondycję i stan zdrowia.
Koszt budowy obiektu to około 900 tysięcy złotych. (opr. rkh)