K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Oferty na węzeł

0

Otworzono koperty z ofertami na zaprojektowanie i budowę węzła transportowego w Słupsku. Złożono trzy propozycje opiewające na kwoty od 29 do 44 mln złotych. Budowa miałaby się rozpocząć w przyszłym roku.

Przetarg to ostatni etap przygotowania do realizacji inwestycji przed pierwszym wbiciem łopaty. Węzeł transportowy powstanie przy torach od ulicy Towarowej, gdzie wybudowany zostanie nowoczesny dworzec autobusowy. Projekt w porównaniu z początkowymi planami uległ jednak okrojeniu, głównie ze względu na lokalizacje torów odstawczych, które na razie nie zostaną przeniesione przez PKP.

Dzisiaj robimy to, po pierwsze, żeby uratować te trzydzieści kilka milionów, bo musimy te pieniądze z dofinansowania wykorzystać tak, żeby tworzyć jakąś przyjazna przestrzeń – tłumaczy Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. – Pragnę poinformować, że po pierwsze PKP S.A. przystąpiło już do przetargu na koncepcję budowy dworca kolejowego. Jestem w kontakcie z panem Adamem Nejmanem za ten projekt bezpośrednio odpowiedzialnym, jak i panią Małgorzatą Zielińską, członkiem zarządu PKP, którą, mam nadzieję, będziemy niedługo gościli w Słupsku, bo przyjęła zaproszenie nasze na otwarcie ronda kolejarzy słupskich. Poza tym mam informację także z PKP PLK, że do końca roku ogłoszą przetarg na przebudowę linii 202. Czyli to, co jest po stronie PLK, a więc tory kolejowe i cała infrastruktura stacji kolejowej Słupsk będzie realizowane.

W przyszłości zadanie ma zostać poszerzone o budowę dojazdu od ulicy Sobieskiego do Towarowej przez ogródki działkowe oraz budowę miejsc postojowych. Jednocześnie Polskie Koleje Państwowe przygotowują się do realizacji budowy nowego dworca kolejowego w Słupsku. Co ważne, miasto będzie miało wpływ na jego wygląd.

My będziemy mieli realny wpływ na kształt tego dworca – zapewnia prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Co znaczy, że realny? Wiadomo, że będzie projekt pokazany. Ewentualne jakieś uwagi nasze będą uwzględnione, co nie znaczy, że będziemy mogli polemizować całkowicie z projektem architektonicznym uznając, żest on niekompatybilny, jak to się ładnie mówi, z otoczeniem.

Chodzi o to, aby przyszła bryła budynku dworca wpisywała się w zabudowę Wojska Polskiego i Kołłątaja. Miasto na realizacje węzła transportowego otrzymało dofinansowanie unijne w kwocie 36 mln złotych. Koszt całości to ponad 50 milionów złotych. Oznacza to, że jeśli zostanie wybrana któraś z nadesłanych ofert opiewających od 29 do 44 mln, miasto będzie mogło liczyć na oszczędności. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.