Słupski magistrat ogłosił wyniki drugiej edycji konkursu „Metamorfozy Roku”, czyli plebiscytu na najlepiej przeprowadzoną rewitalizacje kamienicy. W tym roku udział w konkursie wzięło siedem wspólnot.
Metamorfoza Roku to konkurs organizowany przez miasto. Ma on podkreślać wkład mieszkańców w poprawę estetyki miasta. Do udziału w zabawie mogli się zgłaszać właściciele budynków wielorodzinnych, którzy wykonali ich modernizację. W pierwszej edycji konkursu zgłosiło się osiem wspólnot mieszkaniowych. W tym roku jedna mniej.
– W pierwszym etapie ocenialiśmy siedem zgłoszeń – informuje Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – Pięć zakwalifikowaliśmy do drugiego etapu. Dużo czasu spędziliśmy w terenie. Oglądaliśmy, zaglądaliśmy na podwórka, do klatek schodowych i ostatecznie zdecydowaliśmy o przyznaniu miejsc pierwszego i drugiego oraz trzech wyróżnień.
Kapituła konkursowa oceniała nie tylko same walory estetyczne wykonanej modernizacji, ale także zakres przeprowadzonych prac. Za zajecie pierwszego miejsca przyznano 3,5 tysiąca złotych, za drugie 2 tysiące oraz trzy wyróżnienia po 800 złotych. To symboliczne nagrody biorąc pod uwagę koszty poniesione przez wspólnoty podczas rewitalizacji kamienic.
– Na wstępie chciałbym podkreślić olbrzymi wysiłek wspólnot mieszkaniowych, ponieważ większość z biorących udział w konkursie korzystała również z dofinansowania zewnętrznego – mówi Paweł Krzemień, kierownik biura rewitalizacji. – Jest to jednak dofinansowanie, powiedziałbym, symboliczne, bo na jedną wspólnotę maksymalnie 78 tysięcy, a są tutaj przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych, które często ponosiły wysiłek finansowy na poziomie 300, 400 tysięcy, a były i takie, że ponad pół miliona złotych. Pokazuje to, jak wielkie jest to obciążenie finansowe. Tym większe podziękowania dla wspólnot mieszkaniowych za to, że w sposób kompleksowy podeszły do tych remontów.
W tym roku zdecydowano, że pierwsza nagroda powędruje do wspólnoty mieszkaniowej na ulicy Jaracza 20. Jury doceniło nie tyle zrewitalizowaną elewację, ale też zagospodarowanie na nowo podwórka. Drugie miejsce przyznano mieszkańcom kamienic przy Długiej 21 i 22.
– Zanim przystąpiliśmy do tej rewitalizacji była duża walka, żeby ją rozpocząć – podkreśla Czesław Łakomski ze Wspólnoty Mieszkaniowej Jaracza 20. – Bo jak zwykle wszystko zależy od ludzi. Zmienili się lokatorzy, którzy sprzyjali tym działaniom i podjęliśmy decyzję, która już owocuje. Jest ocieplony budynek, nie ma wilgoci i naprawdę wspaniale się mieszka.
Pozostali uczestnicy konkursu, którzy nie zakwalifikowali się do drugiego etapu otrzymali nagrody pocieszenia – ozdobne donice z kwiatami. (opr. rkh)