K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Znawcy ubezpieczeń społecznych

0

Największą wiedzę o ubezpieczeniach społecznych na Pomorzy mają słupscy licealiści. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego zostali finalistami olimpiady organizowanej przez ZUS.

W olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wystartowało ponad 35 tys. uczniów z całego kraju. W półfinale znalazło się 859 uczniów z 288 najlepszych szkół, w tym po raz kolejny młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Szkoła już od 6 lat realizuje program „Lekcje z ZUS” w ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości. Drużyna, która reprezentuje placówkę na olimpiadzie jest wyłaniana na etapie szkolnym.

Do tego etapu przystępują uczniowie, którzy realizują ten projekt i spośród wszystkich uczniów ci z najlepszymi wynikami w szkole tworzą zespół trzyosobowy – informuje Anna Holeniewska-Włodarczyk, nauczyciel I LO w Słupsku. Ten zespół reprezentuje szkołę w etapie wojewódzkim, a jak się uda… Już trzy razy byliśmy najlepsi w województwie pomorskim i dwa razy na etapie centralnym reprezentował nas ten sam zespół.

W tym roku olimpiada zakończyła się na etapie wojewódzkim, który wyjątkowo odbył się on-line. Uczestnicy musieli w ciągu 30 minut odpowiedzieć na 25 pytań wielokrotnego wyboru. Niektóre z nich były podchwytliwe.

To jest wiedza, której się na zwykłych lekcjach nie zdobywa – tłumaczy Adam Zarzycki, uczeń I LO w Słupsku. Trzeba skorzystać z dodatkowych materiałów, głównie z książek dla nauczyciela, bo większość informacji stamtąd pochodziła. Było to potrzebne, żeby napisać ten test na w miarę dobrym poziomie. Najbardziej podchwytliwe pytanie dotyczyło formularza ZWUA. Nazwane to było druk ZWUA, a w praktyce on się nazywa ZUS ZWUA. Nie było wiadomo, czy trzeba to zaznaczyć w odpowiedzi czy nie. Z tego, co wiedziałem, to w poprzednich testach zdarzały się różne podchwytliwe warianty odpowiedzi. Do dzisiaj nie wiem, jaka jest odppowiedz, bo zus nie publikuje ich.

Pomimo niepewności drużyna z I LO zdobyła 23 punkty, a test rozwiązała w nieco ponad 18 minut. Jak podkreśla Anna Holeniewska-Włodarczyk, uczniowie musieli nie tylko wykazać się wiedzą, ale również umieć ją zastosować w praktyce.

Pytania są dosyć trudne – przyznaje nauczycielka. Spoglądając na te testy muszę się zastanowić, jakiej udzielić odpowiedzi, bo to jest nie tylko teoria, ale i praktyka. Są pytania oparte, szczególnie na etapie wojewódzkim i centralnym na konkretnych przypadkach. Uczeń musi połączyć wiedzę teoretyczną z konkretnym przykładem z życia wziętym.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz indeksy lub dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na wyższe uczelnie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.