Słupski Aeroklub ogłosił konkurs dla pasjonatów lotnictwa. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in. dofinansowanie do szkolenia szybowcowego dla pięciu osób.
Młodzi pasjonaci lotnictwa ze Słupska mają szanse na zdobycie dofinansowania do szkolenia szybowcowego. Dotacja w kwocie 2.500 zł trafi do 5 osób, które uzyskają najlepszy wynik z przygotowanego przez aeroklub testu wiedzy. Konkurs skierowany jest do osób w wieku od 15 do 26 lat. Wyniki zostaną ogłoszone już 15 lipca.
– Siedemnastego lipca spotykamy się na lotnisku o godzinie 17 i rozpoczynamy szkolenie teoretyczne, które będzie trwało od 17 lipca do 1 sierpnia, a od 2 sierpnia rozpoczynamy szkolenie praktyczne na szybowcu Bocian – informuje Ireneusz Bijata, kierownik wyszkolenia słupskiego Aeroklubu.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu lotnictwa, ale również znajomością miasta.
– Wspólnie z miastem opracowaliśmy taką informację i o Słupsku, i o Aeroklubie, i o lotnictwie ogółem – mówi Ireneusz Bijata. – Na te pytania jeżeli się odpowie odpowiednio procentowo, wtedy kwalifikuje się do tego konkursu. Osoby, które najlepiej zaliczyły ten test zostaną zakwalifikowane do udziału w tym kursie. Pozostanie dopłata w wysokości 1.700 złotych, co stanowi około 40 procent kosztów całego szkolenia teoretycznego i praktycznego. Można więc sobie zaoszczędzić jakąś sumkę, którą później można przeznaczyć na doszkolenie się do licencji pilota szybowcowego.
Co ciekawe słupski Aeroklub rozpoczął współpracę z Akademią Pomorską. Tym samym studenci kierunków fizyka techniczna oraz bezpieczeństwo narodowe będą mogli zdobywać wiedzę z zakresu lotnictwa.
– W tym roku podpisaliśmy porozumienie z naszą uczelnią, która chce otworzyć szkolenie w zakresie mechaników samolotowych oraz zarządzania w lotnictwie – wyjaśnia Ireneusz Bijata. – To są pierwsze kierunki, które zamierza otworzyć Akademia Pomorska, a następnie uczelnia chce się rozwijać i otworzyć kierunek pilotażu. My byśmy szkolili, tak jak do tej pory, do licencji pilota turystycznego, a następnie uczelnia przejmowałaby szkolenie do poziomu pilota zawodowego, który może pracować w liniach lotniczych.
Porozumienie stanowi pierwszy krok do uruchomienia kształcenia specjalistów pilotażu statków powietrznych. Jest to także szansa na rozwój lotniska znajdującego się w Krępie Słupskiej. (opr. rkh)