Tegoroczni absolwenci klas mundurowych, ale też maturzyści innych szkół, mają wyjątkową okazję zaciągnąć się do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej. Z decyzją trzeba się jednak pospieszyć, ponieważ oddział dysponuje zaledwie 60 miejscami.
Budynek usteckiej Placówki Morskiego Oddziały Straży Granicznej znany jest chyba wszystkim mieszkańcom regionu. W nim mieści się nie tylko dowództwo jednostki, ale pracują tutaj też specjaliści, bez których strzeżenie granic państwowych trudno sobie wyobrazić. Służba w Straży Granicznej nie należy do prostych, ale nie można jej odmówić szerokiego zakresu kompetencji i bardzo interesującej codzienności.
– Straż Graniczna jest jednolitą umundurowaną, uzbrojoną formacją – informuje st. chor. sztab. SG Alicja Bubnowska z Placówki MOSG w Ustce. – Została powołana do ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego. Funkcjonariusze wykonują zadania związane ze zwalczaniem nielegalnej migracji i nielegalnego zatrudnienia. Wykonujemy też zadania związane z eksploatacją i nadzorem polskich obszarów morskich oraz wykrywaniem przestępstw i wykroczeń będących we właściwości Straży Granicznej. Są to zadania związane głównie ze zwalczaniem grup przestępczych zajmujących się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu wyrobów bez polskich znaków akcyzowych, grup przestępczych dokonujących handlu ludźmi. Mamy też w swoich szeregach specjalistów zajmujących się wykrywaniem sfałszowanych dokumentów. Jednym z zadań funkcjonariuszy Straży Granicznej jest zwalczanie nielegalnej migracji, nielegalnego zatrudnienia. Od początku roku funkcjonariusze usteckiej placówki Straży Granicznej skontrolowali 120 cudzoziemców. W stosunku do 16 wydano decyzje zobowiązujące do powrotu do swoich krajów. Głównie ze względu na nielegalny pobuy i nielegalne zatrudnienie. Byli to obywatele Ukrainy, Rosji, Uzbekistanu.
Obszar działania granicznych strażników nie wiąże się jedynie z terenami nadmorskimi i samym morzem. Funkcjonariuszy usteckiej placówki spotkać można między innymi w powiatach bytowskim i człuchowskim. Ich mobilność i skuteczność działania zależy więc również od sprzętu, który pozostaje w ich dyspozycji. Na przykład nowoczesna pracownia daktyloskopijna pozwala na bardzo szybką identyfikację nie tylko osób podejrzanych o dokonanie przestępstw, ale i usiłujących ukryć swoją tożsamość. W najnowsze urządzenia mobilne wyposażone są również patrole, zarówno zmotoryzowane, które dokonują kontroli na drogach, jak i te piesze często przemierzające usteckie szlaki. Również granice morskie znajdują się pod obserwacją systemów obsługiwanych przez wysokiej klasy specjalistów.
– Funkcjonariusze w swojej codziennej służbie korzystają z najnowszego sprzętu specjalistycznego, pojazdów różnego rodzaju, a także najnowszych technologii – mówi Alicja Bubnowska. – Do takich zaliczyć można system zautomatyzowanego nadzoru radarowego, tak zwany ZSRN, który składa się z osiemnastu wież rozmieszczonych wzdłuż polskiego wybrzeża, od Świnoujścia po Krynice Morską. Takie rozwiązanie umożliwia nam całodobowy monitoring sytuacji na naszym morzu.
Obecnie prowadzony jest nabór do służby w Straży Granicznej. To wyjątkowa szansa zdobycia specjalistycznych kwalifikacji i stałej pracy. Możliwości takie otwierają się nie tylko przed tegorocznymi maturzystami.
– O służbę w Straży Granicznej może się ubiegać osoba do 35 roku życia posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii i niekarana – informuje Alicja Bubnowska. – Ponadto warunkiem niezbędnym jest posiadanie wykształcenia co najmniej średniego. Całe postępowanie składa się jakby z dwóch etapów. Rozpoczyna się od złożenia przez kandydata podania o przyjęcie do służby przygotowawczej w Morskim Oddziale Straży Granicznej i załącza do niego stosowne dokumenty. Następnie w komendzie oddziału komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność tych dokumentów i poprawność ich wypełnienia. Potem przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna. Kandydat poddawany jest badaniu psychologicznemu i psychofizycznemu tak zwanym wykrywaczem kłamstw. Po pozytywnym zakończeniu pierwszego etapu kwalifikacyjnego kandydat kierowany jest do jednego z ośrodków szkolenia na drugi etap, który składa się z testu wiedzy ogólnej, testu ze znajomości języka obcego oraz testu sprawności fizycznej. Całość kończy się badaniem lekarskim, po którym lekarz orzeka o przydatności kandydata do służby. Dokumenty można składać zarówno w komendzie oddziału w Gdańsku, jak i wybranych placówkach. Mieszkańcy okoliczni mogą kierować dokumenty do Placówki Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Ustce.
Kandydaci do służby w formacjach Straży Granicznej szczegółowe informacje na temat rodzaju składanych dokumentów i postępowania kwalifikacyjnego znaleźć mogą na stronie internetowej Morskiego Oddziały Straży Granicznej (www.morski.strazgraniczna.pl). (opr. rkh)