K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bezpłatna pomoc prawna

0

Słupskie starostwo zachęca do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Na terenie powiatu działa pięć punktów świadczących usługi doradcze dla mieszkańców.

Nieodpłatna pomoc prawna funkcjonuje w ramach programu rządowego. Na terenie kraju działa ponad 1500 takich punktów. W powiecie słupskim jest ich pięć. Starosta słupski zachęca mieszkańców do korzystania z tej formy pomocy, zwłaszcza że praca punktów nie została przerwana przez pandemię. Aktualnie poradę prawną można otrzymać telefonicznie lub mailowo.

Pięć punktów działa na terenie powiatu słupskiego – informuje Paweł Lisowski, starosta słupski. – To jest Ustka, są Kępice, Główczyce , Dębnica Kaszubska i Damnica. Szczegółowa rozpiska, w jakich godzinach można dzwonić, w jakich takiej porady zasięgnąć jest dostępna na naszej stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Z tego co wiem, to zainteresowanie jest dosyć słabe. Tym bardziej zachęcamy mieszkańców, którzy taką potrzebę mają, żeby z tych porad korzystali. Na nich czekają radcowie prawni, mecenasi, więc warto z tych porad korzystać. Ważne jest, że nie trzeba być mieszkańcem poszczególnych gmin. Mieszkaniec powiatu słupskiego z prośbą o udzielenie porady może zadzwonić do każdego punktu zlokalizowanego na terenie powiatu. Ale nie tylko, bo to jest zadanie z zakresu administracji rządowej i nie obowiązuje rejonizacja.

Porady są udzielane m.in. w sprawach majątkowych, pracowniczych, mieszkaniowych czy rodzinnych.

Zawsze doradzam mieszkańcom, że jeżeli nie mają pewności czy ich sprawą może się zająć nieodpłatne poradnictwo, to najlepiej zadzwonić i zapytać – radzi starosta Paweł Lisowski. – Z doświadczenia wiem, że w tych punktach pracują osoby, które chcą pomagać ludziom rozwiązywać ich problemy. Nie raz spotkałem się z informacją, że jeżeli nawet z ustawy wynikało, że takiej informacji ten punkt nie udziela, ale mecenas czy radca prawny takiej porady udzielił i sprawa była załatwione.

Co ważne, ustawodawca rozszerzył kryteria tak, aby z pomocy mogło skorzystać jak najwięcej osób.

To jest taka nowość – podkreśla starosta. – Kiedy ustawa weszła w życie z początkiem stycznia 2016 roku, to było w niej zapisane, jakie osoby z niej mogą korzystać. Po nowelizacji w 2019 roku to się zmieniło i teraz mieszkaniec musi jedynie oświadczyć, że nie stać go na skorzystanie z płatnej pomocy prawnej. Nie dawno pojawiło się także i to, że ci, którzy prowadzą jednoosobowo działalność gospodarczą, mogą korzystać z tych punktów. I do tego zachęcamy.

Paweł Lisowski starosta słupski

Wykaz punktów oraz dane teleadresowe znajdują się na stronie internetowej słupskiego starostwa. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.