W tym roku mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego dostaną do rozdysponowania 3 miliony złotych. Inicjatorzy będą mogli zgłaszać zadania infrastrukturalne, społeczne i dedykowane szkołom. Co ważne, głosowanie odbędzie się jedynie w formie elektronicznej.
Urząd miasta ogłosił nabór wniosków do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do rozdysponowania przeznaczono 3 miliony złotych, które podzielono na cztery rodzaje projektów. Najwięcej pieniędzy przyznano zadaniom infrastrukturalnym lokalnym – 1, 8 miliona złotych. Zadania dedykowane szkołom otrzymały 150 tysięcy złotych, a na społeczne powędrowało 350 tysięcy. Natomiast na projekty infrastrukturalne ogólnomiejskie przeznaczono 700 tysięcy złotych.
‒ 20 sierpnia mamy pierwszy dzień, w którym mieszkańcy będą mogli złożyć wnioski do budżetu. Będą na to mieli czas do 15 września. W tym roku wprowadziliśmy kilka zmian, jeśli chodzi o cały proces budżetu obywatelskiego, będą one na korzyść dla mieszkańców. Przede wszystkim zrezygnowaliśmy z papierowej wersji głosowania, będzie tylko elektroniczna. Ten sposób przyjęliśmy dzięki dużej przychylności rady miejskiej, a patrząc także na inne miasta, wiemy, że cieszy się on dużym poparciem mieszkańców. Mam nadzieję, że u nas również będzie tak to wyglądało, biorąc pod uwagę, że głosów elektronicznych z roku na rok jest coraz więcej – mówi Monika Szafrańska z Wydziału Współpracy i Promocji UM w Słupsku.
Elektroniczną obsługą budżetu zajmie się portal slupsk.konsultacjejst.pl, gdzie można składać wnioski oraz głosować. Analiza merytoryczna złożonych wniosków rozpocznie się 16 września i potrwa do 30 października. Głosowanie zaplanowane jest od 2 do 15 listopada, a wyniki ogłoszone zostaną już następnego dnia.
‒ Pomimo że zmieniamy formę głosowania i wykluczamy wersję papierową – co jest też, myślę, bardzo dobre z punktu widzenia ekologii – mieszkańcy nie zostaną pozbawieni w mieście miejsc do głosowania. Ponieważ nie każdy ma dostęp do komputera i nie każdy jest w stanie w domu oddać swoje poparcie dla zadań, dlatego też takie punkty do głosowania pojawią się i każdy będzie mógł w nich oddać swój głos w formie elektronicznej – mówi Monika Szafrańska.
Mała zmiana będzie dotyczyć także realizacji zadań społecznych, które będą musiały mieć charakter cykliczny lub trwać co najmniej dwa dni. (opr. jwb)