W ramach sieci onkologicznej słupski szpital realizuje program koordynowanej opieki nad pacjentami zmagającymi się z nowotworami. Chorzy otrzymają kompleksową opiekę oraz koordynatora, który poprowadzi ich przez proces leczenia.
Głównym celem Krajowej Sieci Onkologicznej, opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia w 2019 roku, jest poprawa opieki nad pacjentami onkologicznymi. Sieć ma zapewnić im dostęp do kompleksowej terapii zgodnie z przyjętą ścieżką postępowania terapeutycznego. Słupski szpital będzie prowadził program pilotażowo. Z sieci skorzystać będą mogli chorzy, u których wykryto nowotwory złośliwe jajnika, gruczołu krokowego, jelita grubego, płuca oraz piersi.
– Celem Krajowej Sieci Onkologicznej jest wprowadzenie zmian w zakresie organizacji opieki onkologicznej, m.in. chodzi tu o postawienie możliwie szybkiego i precyzyjnego rozpoznania, zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach, właściwe kwalifikowanie chorych do metody leczenia i leczenia skojarzonego – mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Chodzi też o to, aby wydłużyć tę pięcioletnią przeżywalność pacjentów onkologicznych i obniżyć umieralność.
Pacjent otrzyma także koordynatora, który podczas całego procesu leczenia będzie prowadził go „za rękę”. Sieć ma pomóc w jak najszybszym określeniu metody leczniczej i zastosowaniu optymalnych procedur terapeutycznych.
– Słupski szpital już wcześniej prowadził zadania w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej, tzw. ścieżki DiLO, a wprowadzenie teraz sieci onkologicznej. To uzupełnienie tego programu powoduje, że możemy skorzystać z leczenia w ramach tych świadczeń, których nie realizujemy na naszym terenie – mówi Marcin Prusak.
Pomorskie jest jednym z pierwszych województw, w których pilotażowo wprowadzany jest program Krajowej Sieci Onkologicznej. Na poziomie kraju sieć wdrożona ma zostać do końca 2020 roku. (opr. jwb)