K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Prehabilitacja w szpitalu

0

Słupski szpital jako jedna z pierwszych placówek w kraju wprowadza i promuje prehabilitację. Na początek opieką zostaną objęci pacjenci bariatryczni, ale w przyszłości placówka planuje wprowadzić ją jako standard do głównych procedur operacyjnych w całej jednostce.

Lekarze Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, rozpoczęli wdrażanie procedury prehabilitacji, czyli kompleksowego przygotowania pacjenta do leczenia operacyjnego w ramach Ośrodka Koordynowanej Opieki Bariatrycznej. Tym samym medycy chcą jak najlepiej przygotować chorych do czekających ich zabiegów wskazując m.in. właściwą dietę, promując aktywność fizyczną i zapewniając wsparcie psychologiczne.

Chcemy, żeby to przygotowanie rozpoczynało się już podczas pierwszej wizyty w ambulatorium specjalistycznym – tłumaczy Mateusz Wityk, lekarz oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej słupskiego szpitala. – W kolejnych etapach wskazane by było, żeby podjąć taka współpracę z lekarzami rodzinnymi i żeby już oni, jeszcze przed wizytą w ambulatorium specjalistycznym, informowali o konieczności rozpoczęcia przygotowań do zamierzonych działań medycznych.

Odpowiednie przygotowanie do operacji ma wpływ na skalę ryzyka wystąpienia powikłań, długość pobytu w szpitalu oraz przebieg rekonwalescencji. O czym powinni pamiętać pacjenci szykujący się do różnego rodzaju zabiegów?

Dobra dieta, dobre odżywienie, unikanie używek, codzienny trening fizyczny – zaleca Mateusz Wityk. – To może być nawet szybki spacer, ale dostosowany do wieku i możliwości chorego. Przez kilka tygodni przed operacją przez 30 minut, do godziny dziennie, powinno to być zadbanie o odpowiednie odżywienie białkowe, stosowanie różnych suplementów żywieniowych. Często także pomoc psychologa. To takie kluczowe elementy, które składają się na prehabilitację.

Jako pierwsi prehabilitacją zostaną objęci pacjenci borykający się z otyłością. Zdaniem lekarzy, coraz więcej osób będzie dotykać właśnie ta przypadłość.

Polska ma jedno z najszybciej tyjących społeczeństw nie tylko w Europie, ale i na świecie – zaznacza lekarz. – Na przestrzeni kilku lat będzie to bardzo duży problem. Otyłość jest chorobą, a nie wyłącznie defektem kosmetycznym, jak jeszcze niedawno sądziliśmy. Wpływa na jakość naszego życia, zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, zmniejsza sprawność fizyczną, zwiększa ryzyko chorób serca.

Lekarze Ośrodka Koordynowanej Opieki Bariatrycznej słupskiego szpitala przygotowali specjalny poradnik, w którym przedstawiony jest Program Prehabilitacji. Można się z nim zapoznać także w wersji online, pobierając go ze strony internetowej placówki. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.