Gminny Program Rewitalizacji Miasta Słupska ulegnie zmianom. W związku z tym władze miasta zachęcają mieszkańców do skonsultowania nowych zapisów, zawartych w dokumencie. W ramach konsultacji przewidziano spotkania oraz spacery badawcze po obszarze rewitalizacji.
Gminny Program Rewitalizacji to dokument, który szczegółowo diagnozuje sytuację na obszarze rewitalizacji obejmującym tereny Śródmieścia, Podgrodzia oraz Starego Miasta. Zmiany w programie wynikają z konieczności uaktualnienia części planistycznej. Natomiast obowiązek konsultacyjny nakłada na władze miasta stosowna ustawa. Zmiany w dokumencie dotyczą m.in. przedsięwzięć podstawowych i uzupełniających.
– Mamy obowiązek wprowadzenia wszystkich przedsięwzięć podstawowych, które są na liście, a dokładnie osiem pakietów przedsięwzięć ujętych w Gminnym Programie Rewitalizacji i ująć je w wieloletniej prognozie finansowej miasta Słupska oraz w budżecie danego roku, jeśli inwestycja rozpoczyna się właśnie w nim – wyjaśnia Justyna Pluta z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Przedsięwzięcia uzupełniające to te, które nie muszą mieć źródła finansowania, ale dla części z nich już znaleźliśmy źródło, chociażby dla słupskich klinów zieleni, przebudowy ulic Małachowskiego i Kniaziewicza, więc one powinny się w naturalny sposób znaleźć na liście przedsięwzięć podstawowych. Drugi powód, dla którego aktualizujemy Gminny Program Rewitalizacji to rozstrzygnięcie wielu przetargów, które są w nim ujęte. Wiąże się t z koniecznością aktualizacji danych finansowych, czyli ram finansowych dokumentu; ile de facto cała rewitalizacja będzie nas kosztować od chwili jej wdrożenia, czyli od roku 2017 do roku 2025.
Do dokumentu załączono także nowe mapy. Łącznie dokument będzie zawierał cztery miejscowe plany rewitalizacji.
– To są takie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego z elementami, które nie są w przepadku MPZ-etu wymagane, natomiast w przypadku planów rewitalizacji miasto ma prawo decydować między innymi o kolorystyce elewacji, jak mają wyglądać pierzeje budynków – tłumaczy Justyna Pluta. – Mamy więcej elementów, o których miasto może decydować w zależności od tego, jak chce, aby ta przestrzeń została wykreowana. Można tworzyć umowy urbanistyczne. To ma bardzo duże szanse, aby decydować, co ma się w danym miejscu znaleźć. Nawet jaka struktura działalności jest najbardziej pożądana w danym miejscu. To dzięki temu, że my decydujemy, jak ma wyglądać dana przestrzeń. W związku ze zmianami, które zaszły wprowadziliśmy oprócz dwóch istniejących już planów, czyli przy ulicy Długiej i ulicy Wojska Polskiego, wprowadzamy miejscowy plan w obrębie Podgrodzia i w obrębie ulicy Ogrodowej.
Konsultacje rozpoczną się 3 października i będą prowadzone przez miesiąc. W tym czasie miasto zaplanowało m.in. otwarte spotkania z zainteresowanymi oraz spacery badawcze po obszarze rewitalizacji dla słupszczan. Z dokumentem oraz szczegółowymi informacjami o konsultacjach można zapoznać się na stronie internetowej miasta. (opr. rkh)