Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do Sądu Rejonowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi R., instruktorowi pilotażu szybowca. Śledczy obwiniają go o spowodowanie katastrofy lotniczej, w której zginął 17-letni kursant.
Prokuratura Okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko instruktorowi lotnictwa Andrzejowi R. w związku z katastrofą szybowca, do której doszło w lipcu 2018 roku. W wyniku zdarzenia zginął 17-letni kursant.
– Andrzej R. został oskarżony o popełnienie łącznie czterech przestępstw, to jest o spowodowanie wypadku lotniczego ze skutkiem śmiertelnym oraz o popełnienie trzech czynów związanych z wyłudzeniem nieprawdy w dokumentach poświadczających wymagany stan jego zdrowia jako instruktora lotnictwa – informuje Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku. – Jak ustalono, do wypadku przyczyniło się błędne wykonanie w czasie pilotażu dodatkowych manewrów szybowcem, podczas których doszło do utraty kontroli, a w następstwie do upadku maszyny z wysokości około stu metrów, a także zły stan zdrowia Andrzeja R. jako instruktora pilotażu, albowiem z uzyskanej w sprawie opinii biegłego wynika, iż Andrzej R. z uwagi na chorobę metaboliczną nie mógł wykonywać lotów jako pilot, a tym samym nie mógł pełnić funkcji instruktora lotów szybowcem już od 2013 roku.
Jak ustaliły badania, przyczyną zgonu kursanta były rozległe wewnętrzne obrażenia wielonarządowe typowe dla wypadków lotniczych. Andrzej R. kilkukrotnie poświadczał nieprawdę, aby otrzymać orzeczenie lekarskie uprawniające go do lotów jako pilot.
– Jak ustalono, Andrzej R. w latach 2015-2018 trzykrotnie podstępem wyłudził od lekarza orzecznika orzeczenie lekarskie o jego prawidłowym stanie zdrowia – mówi prokurator Paweł Wnuk. – Andrzej R. przesłuchany w charakterze oskarżonego nie przyznał się do popełnianych mu przestępstw, a następnie, składając wyjaśnienia, wskazał, iż nie pamięta przebiegu zaistniałego wypadku lotniczego oraz nie wie, dlaczego zataił przed lekarzem stan zdrowia oraz fakt przyjmowania określonych lekarstw.
Instruktorowi za spowodowanie wypadku lotniczego ze skutkiem śmiertelnym grozi pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8. Natomiast wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy w dokumencie zagrożone jest karą więzienia do lat 3. (opr. rkh)