W listopadzie przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych i biznesu spotkają się po raz siódmy w ramach Kongresu Współpracy Lokalnej. W wydarzeniu, jak co roku, mogą uczestniczyć także zainteresowani mieszkańcy regionu. Niestety spotkanie odbędzie się w formie on-line.
Kongres Współpracy Lokalnej to spotkania, których celem jest wymiana wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy osobami reprezentującymi instytucje centralne, samorządy, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej oraz firmy w obszarze szeroko rozumianej współpracy międzysektorowej oraz zlecania zadań. W tym roku debaty zostały przeniesione do sieci.
– Sytuacja zmusiła nas do tego, żeby było on-line, natomiast ciężko nam było zrezygnować z kongresu, bo już wrósł na stałe w kalendarz wydarzeń – informuje Patrycja Czawłytko, prezes Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. – Będziemy się łączyć bądź przez Zooma, bądź przez Light Webinar, ale jeszcze nie wiemy. Szczegóły będą dostępne na naszej stronie (www.cio.slupsk.pl). Dwa dni, sześć fajnych tematów, 17-18 listopada. Startujemy w oba dni o godz. 10. Panele, myślimy, będą trwały około godziny. Po każdej godzince jakieś 5-10 minut przerwy i kolejny temat.
W tym roku organizatorzy, obserwując ostatnie wydarzenia w kraju, jeden z paneli postanowili poświęcić roli kobiet w życiu społecznym.
– Nie mogliśmy pominąć tematu, który jest najbardziej na czasie, czyli kobiet, które wyszły na ulice, żeby walczyć o swoje – zaznacza Patrycja Czawłytko. – Od razu pomyśleliśmy, że ten temat musi się u nas znaleźć pod postacią roli kobiet i ruchów obywatelskich, ich wpływie na zmiany społeczne. O tym, czy ruch, taka siła kobiet może coś zmienić. Ten temat jest pierwszego dnia jako drugi, a zaczynamy wspomnieniem Henryka Wujca, działacza Solidarności, który wielokrotnie gościł u nas na kanapach kongresów współpracy lokalnej. Ostatnim tematem pierwszego dnia będą fundusze lokalne. Nawet trochę szerzej, bo finansowanie trzeciego sektora, w którym swoja złotówkę dokłada i biznes, i samorząd, a NGO najlepiej wie, jak rozprowadzić te pieniądze pomiędzy społeczność lokalną. Drugiego dnia również trzy bardzo ważne tematy. Zaczniemy tematem o edukacji obywatelskiej. CIO w ubiegłym roku weszło do szkół. Zrobiłyśmy z koleżanka 20 lekcji na temat organizacji społecznych, różnych narzędzi partycypacji społecznej. Okazało się, że dzieciaki znaja WOŚP, a jeżeli chodzi o lokalne organizacje, to już niekoniecznie. Widzimy więc ogromna przestrzeń, którą trzeba wypełnić wiedzą o tym jak mogą zmieniać swoje środowisko, to gdzie się znajdują i mieszkają. Potem będziemy rozmawiać na temat klauzul społecznych. W tej chwili budujemy model zlecania zadań przez samorządy organizacjom pozarządowym, podmiotom społecznym z wykorzystaniem klauzul, czyli swego rodzaju preferencji.
Kongres zakończy się debatą o roli informacji w budowie społeczeństwa obywatelskiego. Osoby zainteresowane uczestniczeniem w wydarzeniu powinny wcześniej wypełnić stosowny formularz. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Inicjatyw Obywatelskich. (opr. rkh)