Kolekcja „Orły polskie w metaloplastyce” zdobi ściany Klubu Słuchacza słupskiej Szkoły Policji. Wszystkie prace wykonał Tadeusz Czapliński wspólnie z asystentem Krzysztofem Hurasem. Ostatnio ekspozycja powiększyła się o kolejne herby.
Wyjątkowa kolekcja, znajdująca się w słupskiej Szkole Policji to wykonane w metalu wizerunki orłów prezentujące polskie godło narodowe na przestrzeni wieków – poczynając od orłów z denarów Władysława Łokietka, aż po czasy współczesne. Ostatnio na ścianach Klubu Słuchacza zawisło kilkadziesiąt mniejszych herbów, które dotychczas znajdowały się magazynie. Ich przygotowaniem do ekspozycji zajął się emerytowany pracownik Szkoły Policji Marek Zubel.
– Ta kolekcja znajduje się w Szkole Policji już od kilkudziesięciu lat – mówi Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku. – To dlatego, że pan Tadeusz Czapliński często przebywał tu, kiedy w latach sześćdziesiątych organizowano dla słuchaczy spotkania poświęcone kulturze. Wtedy było trochę inaczej. Telewizor był rarytasem, a tego typu spotkania na żywo z twórcami kultury też były bardzo atrakcyjne. Często gościł w Szkole Policji nie tylko z wykładami poświęconymi szeroko pojętej kulturze, w tym teatru, bo pan Tadeusz Czapliński był założycielem Teatru Lalki „Tęcza”. To były także wernisaże z udziałem pana Tadeusza. Stąd między innymi, po przejściu na emeryturę pojawiła się u niego taka koncepcja, żeby te orły znalazły się tu, bo to jest fajne miejsce, w którym one mogły być na stałe wyeksponowane.
Orły zostały wykonane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku przez Tadeusza Czaplińskiego oraz Krzysztofa Hurasa. Część kolekcji została przeniesiona do słupskiego ratusza, ale ostatecznie wszystkie orły trafiły z powrotem do Szkoły Policji w Słupsku. Słupszczanie mogą pamiętać także orły znajdujące się na szyldzie pracowni Tadeusza Czaplińskiego, która mieściła się przy alei Sienkiewicza. Kolekcja znajdująca się w słupskiej Szkole Policji, po zakończeniu pandemii, zostanie udostępniona mieszkańcom do zwiedzania. (opr. rkh)