Rekordowe środki finansowe przeznaczone na inwestycje, przebudowa dróg oraz pozyskiwanie znacznych środków finansowych z zewnątrz to najważniejsze sukcesy samorządu powiatowego w tym roku. Dzięki współpracy na szczeblu samorządowym i krajowym władze powiatu realizują kolejne projekty i planują nowe.
Starosta słupski Paweł Lisowski podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej podsumował miniony rok działalności samorządowej władz powiatu. Pomimo pandemii koronawirusa udało się zrealizować zaplanowane inwestycje. Na terenie powiatu zmodernizowano kolejne drogi i – co najbardziej cieszy starostę – odnotowano rekordowy budżet.
– Podsumowując rok 2020 na zadania inwestycyjne przeznaczyliśmy kwotę prawie 39 milionów złotych – informuje Paweł Lisowski, starosta słupski. – Jest to kwota rekordowa w porównaniu z innymi latami. W większości są to inwestycje dotyczące dróg powiatowych, ale nie tylko. Równocześnie inwestujemy w infrastrukturę budowlaną czy różne programy społeczne, na które również pozyskujemy środki zewnętrzne.
Okazuje się, że słupskie starostwo jest najaktywniejszym samorządem powiatowym na terenie województwa pomorskiego w zakresie wnioskowania i otrzymywania dotacji na realizację kolejnych inwestycji. W tym roku udało się m.in. pozyskać ponad 22 miliony złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Tym samym budżet powiatu z zaplanowanych na początku tego roku blisko 119 milionów złotych zwiększył się do ponad 136 milionów złotych.
– Dzisiaj mogę powiedzieć, że już w budżecie mamy te wydatki zaplanowane i w większości zrealizowane na kwotę ponad 136 milionów – podkreśla starosta. – Chciałem pokazać, że przyjmując budżet nie skupiamy się tylko i wyłącznie na wykonaniu tych planów, ale w ciągu roku budżetowego szukamy wszelkich możliwości ściągnięcia środków zewnętrznych dla rozwoju powiatu. Tak jesteśmy jako zarząd, jako rada, jako samorząd powiatu nastawieni.
Samorząd powiatowy przystąpił także w 2019 roku do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, z którego w 2020 roku pozyskał blisko 4 miliony złotych. Dzięki temu dofinansowaniu oraz wsparciu samorządów gminnych komunikacja w powiecie funkcjonuje na tym samym poziomie.
– Wystarczyło to na niecałe dwa miliony kilometrów, które podpisaliśmy z operatorami – informuje Marcin Kowalczyk, członek zarządu powiatu słupskiego. – Organizujemy 21 linii komunikacyjnych na terenie powiatu. W planach na przyszły rok mamy kontynuację tych 21 linii, a zarazem stworzyć linie sezonowe, wakacyjne, skomunikować północ z południem powiatu, żeby nasi mieszkańcy mogli dojechać do takich miejscowości jak Ustka z Kępic czy z Czołpina. To zadanie jako powiat słupski chcemy kontynuować. W trudnym roku, w okresie pandemii dzięki Funduszowi Rozwoju Przewozów Autobusowych nie zamknęliśmy linii komunikacyjnych. Nasi pasażerowie mogli dostać się do celu, jakim jest Słupsk. Ponadto samorząd powiatowy stał się głównym organizatorem, który planuje te linie po konsultacjach z gminami i operatorami obsługującymi linie. Ponadto operatorzy nie stracili dochodów, chociaż mogli zamknąć linie grożące nierentownością. Rzad, który stworzył FRPA właściwie wykorzystał te środki.
W tym roku rozpoczęto także modernizację budynków Starostwa Powiatowego. Prowadzone są także prace związane z remontem elewacji pałacu w Damnicy. Kontynuowano zadania z zakresu spraw społecznych oraz ochrony zdrowia. W okresie pandemii władze powiatu przeznaczyły również 30 tysięcy złotych na pomoc słupskiemu szpitalowi i wkrótce przekażą placówce kolejne środki finansowe. Będzie to około 20 tysięcy złotych. (opr. rkh)