K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sukces szpitala

0

Czwarte miejsce wśród najlepszych placówek medycznych w Polsce – to tegoroczny wynik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w rankingu szpitali, przygotowywanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Nasz szpital zdobył także tytuł najlepszej placówki w województwie pomorskim.

Osiągnięte w 2020 roku wyniki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku są najlepsze w historii rankingu szpitali. Zarząd słupskiego szpitala nie kryje radości z sukcesów, zwłaszcza że tegoroczna sytuacja służby zdrowia była bardzo trudna.

Udało nam się w tym roku być jednym z najlepszych – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Dlaczego? Ponieważ zdobyliśmy pierwsze miejsce w województwie pomorskim, zdobyliśmy też pierwsze miejsce w Polsce jako szpital trzeciego poziomu referencyjnego, czyli szpital wielospecjalistyczny, onkologiczny, zabiegowy i szpital wojewódzki, i to jest wielkie wyróżnienie. Ostatnio natomiast zajęliśmy czwarte miejsce w Polsce, poniżej podium, ale miejsce bardzo ważne, bo szpital został został wyróżniony na sto najlepszych placówek w kraju. Ranking ten zawsze dotyczy stu najlepszych podmiotów leczniczych, my natomiast znaleźliśmy się na wyższym miejscu niż w roku ubiegłym – wtedy byliśmy na miejscu szóstym. Mam nadzieję, że w roku następnym będzie już tzw. pudło. Przy tej okazji chciałbym podziękować wszystkim naszym pracownikom, bo jest to ich ciężka praca, jest to ich mobilizacja, wysiłek, empatia, które na co dzień świadczą na rzecz naszych podopiecznych. To naprawdę bardzo trudna praca, wymagająca wielu poświęceń. To także praca, która bardzo obciąża nas psychicznie, bo w morzu nieszczęść i chorób ludzi trzeba umieć odpowiednio się znaleźć i poradzić sobie nie tylko z problemami naszych pacjentów, ale i z odbiorem tych tragedii, które spotykamy w pracy na trenie naszego szpitala.

W rankingu przygotowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia branych jest pod uwagę kilka czynników, m.in. jakość udzielanych świadczeń, poziom zarządzania oraz warunki pobytu pacjenta w podmiotach leczniczych. Zarząd słupskiego szpitala ma nadzieję, że w kolejnych latach placówka także zostanie zauważona, ale priorytetem na dziś jest walka z koronawirusem.

W najbliższej przyszłości cały czas musimy dbać o pacjentów covidowych, bo jest epidemia. Chciałabym przypomnieć, że mamy dla nich 80 łóżek i tak naprawdę tylko pojedyncze łóżka nie są w tej chwili zajęte. Uważamy w związku z tym, że baza łóżkowa, którą stworzyliśmy, jest odpowiednia, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pacjentów. Oprócz tego jednak wykonujemy bardzo specjalistyczne procedury medyczne. Nasza kardiologia jest cały czas kardiologią inwazyjną, neurologia ratuje ludzi, którzy mają udary, jest też chirurgia naczyniowa, chirurgia ogólna i onkologiczna. Cały czas kontynuujemy leczenie pacjentów onkologicznych – są to chemie, programy lekowe. Wszystkie oddziały cały czas normalnie pracują, czasem zdarzają się tylko drobne przerwy, bo nasz personel też choruje, ale zaraz szybko wracamy do pracy i przyjmujemy pacjentów – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Jednym z elementów, za który Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia doceniło słupski szpital, jest wprowadzenie prehabilitacji. Jako pierwsi zostali nią objęci pacjenci bariatryczni. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.