Wodociągi w Słupsku rozpoczęły pierwszy etap budowy ciepłociągu biegnącego z oczyszczalni ścieków do akwaparku. Inwestycja umożliwi wykorzystanie energii cieplnej powstałej w biogazowni do zasilania Parku Wodnego „Trzy Fale”.
Przy ulicy Portowej można już zauważyć prace ziemne związane z położeniem ciepłociągu od oczyszczalni ścieków do akwaparku. Ciepłociąg będzie transportował energię cieplną powstałą w wyniku użycia odnawialnych źródeł energii, dokładnie biogazu. Inwestycja realizowana jest w ramach Słupskiego Klastra Bioenergetycznego, który ma obniżyć koszty funkcjonowania parku wodnego.
– Kiedyś jako Wodociągi pomagaliśmy parkowi wodnemu wyjść do procesu działalności operacyjnej, i to się stało, bardzo się cieszę, że park funkcjonuje. Teraz drugi etap – trzeba pomóc, żeby koszty funkcjonowania tej infrastruktury były możliwie jak najniższe. Nasz pomysł polega na tym, aby to ciepło odpadowe, które powstaje w wyniku spalania biogazu, gazu ziemnego w oczyszczalni ścieków, mogło być przetransportowane do parku wodnego. Może nie w całości, ale w jakiejś części ciepło to pokryje zapotrzebowanie parku wodnego na energię cieplną, ponadto ciepło, które mamy, możemy podać – jak wykazują modele biznesowe – zdecydowanie taniej niż w tej chwili oferuje to operator zawodowy – mówi Andrzej Wójtowicz, prezes Wodociągów Słupsk.
Energia wytworzona z biogazu w oczyszczalni będzie o 20 procent tańsza od obecnych stawek rynkowych. Szacuje się, że rocznie może to przynieść akwaparkowi oszczędności rzędu 300-400 tysięcy złotych oraz 300 tysięcy oszczędności kosztów oczyszczania ścieków. Na realizację projektu Wodociągi wydadzą z własnej kieszeni blisko 3 miliony złotych, natomiast wartość unijnej dotacji wynosi prawie 5 milionów złotych. Całkowity koszt zadania sięgnie ponad 9 milionów złotych.
– Zarząd Województwa Pomorskiego wydał decyzję udzielającą nam dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w zakresie systemowej energii cieplnej – mówi prezes Andrzej Wójtowicz. – To jest ta energia, która spełnia możliwości dofinansowania, na które kryteria określone zostały przez Komisję Europejską, czyli musi to być ciepło z instalacji OZE. I to właśnie jest ciepło z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu wszyscy na tym korzystamy. Nasze zaangażowanie finansowe netto – bo jest nasz rzeczywisty koszt – wynosi około 2 milionów złotych. Kwotę tę odzyskamy w rachunku, który wystawiamy potem odbiorcom energii po drugiej stronie ciepłociągu.
Warto nadmienić, że klaster energetyczny to pionierski projekt na skalę krajową i europejską. W Polsce nikt wcześniej nie próbował wdrożyć takich rozwiązań. W przyszłości Wodociągi planują jeszcze mocniej rozwinąć projekt, dostarczając ciepło i energię także do firm w strefie przemysłowej.
– Pracujemy nad projektem Słupska Wyspa Energetyczna w ramach słupskiego klastra. Chcemy złożyć dużą aplikację do Krajowego Planu Odbudowy. To nowy, zielony ład, potężne środki, które są skierowane do państw członkowskich właśnie po to, aby transformować energetykę, tworzyć rozwiązania o charakterze regionalnym, a nasz pomysł, nasze działanie i wielu interesariuszy, którzy zrzeszeni są w ramach projektu pn. Słupski Klaster Bioenergetyczny, idzie w tym kierunku, żeby tworzyć swój lokalny rynek energii – mówi prezes spółki Wodociągi Słupsk.
Ciepłociąg zacznie dostarczać energię do akwaparku w przyszłym roku. Spółka myśli także o zbudowaniu farmy fotowoltaicznej i podpięciu pod system farm wiatrowych, co umożliwiłoby stworzenie dużego zakładu wytwarzającego zbilansowaną bioenergię. (opr. jwb)