K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Archeologiczne ciekawostki

0

Prace archeologiczne prowadzone przy średniowiecznych murach miejskich przyniosły kolejne ciekawe odkrycie. Okazało się, że drewniane pozostałości to część obwarowań pochodzących z 1387 roku.

Drewniane pozostałości zostały odkryte przy okazji prac archeologicznych prowadzonych przy murach przy ulicy Francesco Nullo. Początkowo zakładano, że pale to wzmocnienia kamienic, które stały w tym miejscu. Wyniki zleconych badań pokazały jednak, że są znacznie starsze niż sądzono.

Zlecono badania dendrochronologiczne, czyli badania próbek pali, i tutaj duże zaskoczenie, bo okazało się, że są to pozostałości średniowiecznych wzmocnień miasta lokacyjnego – jedne z pierwszych. Specjaliści określili, że drzewa na pale zostały ścięte w 1387 roku – mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku. – Wiadomo, że trzeba było je sezonować, ale po kilku latach stały się już tym materiałem, który wzmocnił miasto Słupsk.

Odkryte pale to fragment drewnianych obwarowań, które chroniły miasto jeszcze przed wybudowaniem murowanych fortyfikacji.

To były pierwsze wzmocnienia miasta, które – według opisów – były wzmocnieniami drewnianymi, czyli drewnianą palisadą, dopiero później powstały mury kamienno-ceglane – mówi K. Mazurkiewicz-Palacz. – Mury kamienne miały nieco inny przebieg i trudno jest powiedzieć dlaczego. Pozostawiono drewniane wzmocnienia, natomiast obok, bardziej od strony rzeki Słupi wzniesiono już kamienne podstawy ceglanym murem.

Prace archeologiczne prowadzone są w związku z rewitalizacją miasta. W miejscu wyburzonych kamienic powstanie Centrum Współpracy Międzypokoleniowej, a przy murach rekonstruowana będzie baszta. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.