Ponad 1 milion 750 tysięcy złotych zebrano w Ustce w ubiegłym roku z tytułu opłaty uzdrowiskowej. Drugie tyle miasto otrzyma z budżetu państwa. Dzięki tym środkom kurort rozwija się i inwestuje, dlatego władze przypominają o obowiązku poboru tej opłaty i wskazują na płynące z niej korzyści.
Dochody z tytułu opłaty uzdrowiskowej to ważna pozycja w budżecie Ustki. W minionym roku do kasy miasta wpłynęło 17% mniej pieniędzy niż w 2019 roku, niemniej jednak kwota pozyskana od kuracjuszy robi wrażenie. W 2020 roku zebrano ponad 1 mln 750 tys. złotych od turystów. Drugie tyle przekaże miastu Skarb Państwa. Między innymi dzięki tym środkom Ustka rozwija się i pięknieje.
– Te środki przekładają się przede wszystkim na inwestycje i to inwestowanie głównie w infrastrukturę turystyczną – informuje Eliza Mordal, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ustce. – Takie miejsca sprawiają, że Ustka jest miastem coraz bardziej atrakcyjnym. Z tej opłaty między innymi wyremontowaliśmy dolną promenadę, zbudowaliśmy Trakt Solidarności, park uzdrowiskowy, Trakt Kościelniaka na zachodniej stronie. Są to takie miejsca reprezentacyjne Ustki. Od kilku lat zamieszczamy w tych miejscach informację z podziękowaniem dla turystów i kuracjuszy za to, że uiszczając opłatę przyczyniają się do powstawania takich właśnie miejsc.
W tym roku opłata uzdrowiskowa została utrzymana na tym samym poziomie, co w latach poprzednich i wynosi 3,80 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu. W celu usprawnienia jej pobierania uruchomiono elektroniczny system obsługi opłaty uzdrowiskowej.
– Od zeszłego roku funkcjonuje system elektroniczny pobierania, który powoduje, że nie trzeba przychodzić do urzędu, że te wszystkie raporty robią się w sposób automatyczny i do korzystania z tego systemu zachęcamy – mówi Eliza Mordal. – Drugie działania prowadzi nasz wydział promocji przy wsparciu informacji turystycznej, które kierowane są do turystów. Tymi dwoma drogami chcemy zachęcać i sprawiać, żeby dochody z tej opłaty były coraz wyższe.
Opłatę uzdrowiskową pobiera się przez cały rok. Jest ona obowiązkowa dla każdej osoby przebywającej ponad dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowości uzdrowiskowej. (opr. rkh)