Rozpoczęła się budowa kładek pieszo-rowerowych przez Słupię. To istotna część projektu rewitalizacji tego terenu, która ma ułatwić komunikację między dwoma brzegami rzeki.
Łącznie w ramach inwestycji powstaną trzy nowe kładki, w tym dwie bezpośrednio na rzece Słupi i jedna na Kanale Młyńskim. Najbardziej reprezentatywne przejście pojawi się tuż przy bibliotece miejskiej. Będzie to najszersza kładka z ławeczkami łącząca brzegi rzeki. Nieco węższa powstanie przy Białym Spichlerzu. Wzdłuż Słupi zaprojektowano też inne atrakcje.
– Oprócz tych kładek przerzucanych przez cieki płynące będzie także kładka nadwieszona, która połączy park, w którym mamy pomnik Chopina, a więc park za murami w stronę ulicy Kilińskiego z rejonem przed Miejską Biblioteką Publiczną – mówi Paweł Krzemień, kierownik Biura Rewitalizacji w Urzędzie Miejskim w Słupsku. – Był tam mostek, który do niedawna był konstrukcją nie do końca legalną, to w tym miejscu powstanie właśnie ta nadwieszona kładka. Nie będzie tam stopni, więc osoby, które dotąd były praktycznie wyłączone z korzystania z tej przestrzeni publicznej, będą teraz mogły swobodnie z niej korzystać. Tam również rozpoczęły się już prace przygotowawcze. Wzdłuż rzeki pojawią się jeszcze pomosty, m.in. przed I LO.
Kładki wykonane zostaną z konstrukcji stalowej, która będzie wzbogacona wykończeniem z drewna i materiałów drewnopodobnych. Pojawią się też barierki ze szkła i poręcze z liniami świetlnymi. Projekt kładek nawiązuje do przedwojennych przepraw, które można zobaczyć na dawnych zdjęciach Słupi. Projekt, jako koncepcja architektoniczna wnosi nowe spojrzenie na zagospodarowanie rzeki.
– A więc spojrzenia na rzekę jako całość, od Lasku Północnego do Lasku Południowego. Jak to w projektowaniu – powinno odchodzić się od tego odcinkowego projektowania, natomiast realizowania – nawet jeśli w etapach – większej koncepcji; koncepcji, która już chociażby dwa lata temu znalazła odzwierciedlenie w pracach, które toczyły się w rejonie Stawku Łabędziego i stawków powyżej w ramach klinów zieleni, w zeszłym roku znalazła odzwierciedlenie w pracach, które z jednej strony polegały na rewaloryzacji, z drugiej na powiększeniu Parku Kultury i Wypoczynku w rejonie Alejki Brzozowej i mostu Zamkowego, co też cieszy się bardzo dużym pozytywnym odzewem mieszkańców – mówi Paweł Krzemień.
Obecnie w miejscach, gdzie postawną kładki wbijane są samowiercące mikropale, które wzmocnią podłoże. Zastosowana technologia ogranicza emisje drgań, które mogłyby mieć negatywny wpływ na okoliczne zabudowania. (opr. jwb)