Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych może zyskać tytuł Szkoły Humanitarnej. Placówka jako jedyna szkoła z województwa pomorskiego zakwalifikowała się do tegorocznej edycji programu realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną.
Szkoła Humanitarna to program realizowany od 18 lat przez Polską Akcję Humanitarną. W tym roku słupski Mechanik znalazł się w gronie 15 szkół ponadpodstawowych z całego kraju, realizujących roczny program edukacyjny. Młodzież wspólnie z opiekunami i instruktorami zajmie się tematyką edukacji globalnej.
– Będa poruszane ważne społeczne problemy, takie jak rasizmu, klimatu czy równościowe, czyli te tematy, które warto, moim zdaniem, w tym czasie poruszać – informuje Agnieszka Wywiał, pedagog w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. – Uczniowie będą brali udział w webinarach, szkoleniach on-line, w spotkaniach z instruktorami PAH-u oraz w szkoleniu wyjazdowym w styczniu do Puszczykowa. Uczniowie maja możliwość rozwoju osobistego, empatycznego podejścia do problemów społecznych.
Programem została objęta klasa druga o profilu logistycznym. Koordynatorka akcji ma nadzieję, że młodzież czynnie włączy się w prowadzone działania.
– Długo zastanawialiśmy się, która klasa w tym programie powinna się znaleźć – mówi Agnieszka Wywiał. – Po konsultacji z naszą koordynatorka z Polskiej Akcji Humanitarnej przyjęliśmy takie kryterium, że dobrze byłoby, gdyby to była klasa druga. Klasy maturalne z racji na egzamin odpadają. Założyliśmy też, że dobrze by było, gdyby to była klasa koedukacyjna, no i tu klasa druga pana Tomasza Szumiłło wydała się idealna.
Przystąpienie do programu Polskiej Akcji Humanitarnej stanowiło swego rodzaju niespodziankę dla uczniów. Młodzież ma nadzieję, że najbliższy rok będzie okazją do zdobycia nowych umiejętności i spotkań z ciekawymi ludźmi.
– O tym, że nasza klasa weźmie udział w takiej akcji dowiedziałyśmy się dopiero na początku roku szkolnego z naszego profilu na Facebooku – mówi Gabrysia Zwolan, uczennica Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. – Będą na pewno fajne szkolenia, bo możemy razem coś zrobić, klasa może się zintegrować, a te wyjazdy też mogą być bardzo fajne i przydatne.
Po rocznej współpracy każda ze szkół, która zrealizuje działania zgodne z kryteriami programu, otrzymuje tytuł Szkoły Humanitarnej. (opr. rkh)