K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wojskowi w ZSI

0

Zespół Szkół Informatycznych od tego roku prowadzi oddział przygotowania wojskowego przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej. To jedyna taka klasa mundurowa w Słupsku.

Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku jest jedną ze 130 szkół w Polsce, które posiadają oddziały przygotowania wojskowego. Program klas mundurowych realizowany jest przy merytorycznym i finansowym wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.

To był cały proces powstawania, ponieważ najpierw były klasy wojskowe podobnie działające jak klasy policyjne, a potem zaczęły także powstawać inne klasy mundurowe, w tym wojskowe, i żeby zapanować trochę nad tym może nie chaosem, a rozmaitością działań podejmowanych przez różne szkoły, MON wprowadził najpierw certyfikowane klasy wojskowe, a od tego tego roku była możliwość utworzenia – po otrzymaniu zgody MON – oddziałów przygotowania wojskowego – mówi Monika Stępnik, dyrektor Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku. – To o tyle jest fajne, że uczniowie realizują program przygotowany przez MON i w zależności od typu szkoły rozpisany na cztery lata w liceum i pięć lat w technikum. Są tam zajęcia praktyczne i teoretyczne – minimum 230 godzin, w tym teorii jest 50 godzin, a pozostałe są w formie praktycznej, plus obóz szkoleniowy w ostatniej klasie.

Szkolenie odbywa się przy współudziale wojskowych jednostek patronackich. W wypadku oddziału w ZSI jest to 7. Brygada Obrony Wybrzeża. Zajęcia prowadzą także specjaliści z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

Ta opieka merytoryczna i programy są naprawdę rzetelnie przygotowane, rozpisane bardzo szczegółowo na ilość godzin teoretycznych i ilość godzin praktycznych, więc jest tam niewielkie pole do manewru. Ta podstawa jest jak podstawa programowa przedmiotów ogólnokształcących i musi być zrealizowana. Co ponad to, tym lepiej. My oczywiście tę liczbę godzin, która jest minimum, mamy zwiększoną, będzie wykorzystywana przede wszystkim na zajęcia praktyczne plus zajęcia z wychowania fizycznego, bo też mamy w tej chwili techniki samoobrony, które już realizujemy, ale myślę, że będzie tam także basen i zajęcia z innych dyscyplin, aby jak najlepiej przygotować tego młodego człowieka do dalszej służby albo wybrania uczelni o profilu wojskowym, może kierunku bezpieczeństwo narodowe – mówi dyrektor ZSI.

Absolwent, ubiegając się o przyjęcie do szkoły wojskowej, otrzyma punkty preferencyjne, jeśli natomiast zdecyduje się na zawodową służbę wojskową, będzie mógł liczyć na krótszy okres przygotowawczy. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.