Obostrzenia epidemiczne nie pozostały bez wpływu na program atrakcji feryjnych dla dzieci i młodzieży. Tym samym słupskie instytucje kultury i sportu musiały dostosować ofertę wypoczynku dla dzieci do aktualnej sytuacji.
Oferta na ferie przygotowana przez miejskie jednostki musiała zostać mocno okrojona z powodu nowych obostrzeń epidemicznych. Atrakcje miały pozwolić dzieciom i młodzieży na bezpośrednie spotkania, ale plany musiały zostać zweryfikowane. Ograniczenia dotknęły zarówno kulturę, jak i sport.
– Niestety ta oferta musiała zostać zawężona do niewielu czynności. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji mogą przebywać dzieci i młodzież słupskich klubów sportowych pod opieką trenerów i realizować w myśl rozporządzenia zajęcia sportowe, o ile mają pozwolenia odpowiedniego związku sportowego. I tu nie będzie żadnego problemu – mówi Rafał Szymański, pełnomocnik prezydenta Słupska ds. sportu. – Akwapark niestety jest nieczynny, ale może w nim być realizowany turnus dla blisko 50 dzieci z miasta Słupska, m.in. dla dzieci z porażeniem mózgowym, czwórki czy piątki poruszających się na wózkach, więc cieszymy się, że chociaż dla takich dzieci nasza oferta może być dostępna.
Podobna sytuacja dotyczy oferty przygotowanej przez Słupski Ośrodek Kultury, który także musiał okroić ją do minimum.
– To, co możemy realizować w bezpośrednim kontakcie, to oferta dla młodzieży powyżej 16. roku życia, przygotowującej się do występów, do koncertów, spektakli, konkursów czy festiwali. To realizujemy i będziemy realizować w czasie ferii – mówi dyrektorka SOK Jolanta Krawczykiewicz. – Natomiast dla młodszych dzieci jest specjalna oferta przygotowana przez Ośrodek Teatralny Rondo, wsparty przez Klub Kiwanis International Słupia, Fundację Projekt Mokotów i firmę Mount Jump. Jest to edukacja przez sztukę i nazywa się „Kulturalne ferie w domu”, ale mamy nadzieję – z oderwaniem od ekranów komputerowych, ponieważ dostarczymy dzieciom pomiędzy 7. a 10. rokiem życia – takiej liczbie, jaka się do nas zgłosi na adres: [email protected] – pakiety ozonowane dotyczące pięciu artystów światowych i polskich malarzy, z którymi będą nawiązywać kontakt poprzez sztukę. Zwrot tych pakietów nastąpi do nas. Wydrukujemy również albumy, które powstaną po feryjnych zajęciach.
Także Teatr Lalki „Tęcza”, zawsze cieszący się zainteresowaniem najmłodszych, będzie musiał działać jedynie online.
– W soboty, w godzinach, kiedy zwykle u nas odbywały się spektakle, czyli od godziny 11, prowadzone są nieodpłatnie warsztaty online, i to już weszło na stałe do naszego kalendarza na tak długo, jak będziemy zamknięci, prowadzone przez naszą pracownię edukacji teatralnej. Bardzo serdecznie zapraszamy. Natomiast prosimy, aby wcześniej się zgłaszać, czy to przez fanpage Teatru Tęcza, czy przez messenger lub pracownię edukacji teatralnej, ponieważ tworzymy grupy warsztatowe maksymalnie do 20 osób – mówi Michał Tramer, dyrektor Państwowego Teatru Lalki „Tęcza”.
Teatr proponuje także stworzony z myślą o dzieciach miniserial kulinarny, który można zobaczyć na kanale youtubowym instytucji. Szczegółowe informacje dotyczące oferty feryjnej można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych jednostek miejskich. (opr. jwb)