Edukacja morska to nowa propozycja władz Słupska skierowana do uczniów szkół podstawowych. Miasto wspólnie z gminą Słupsk i gminą Kobylnica przygotowuje się do realizacji dwuletniego projektu unijnego. Dzieci i młodzież będą uczyć się m.in. nawigacji i wiązania węzłów.
Projekt edukacji morskiej to efekt konsultacji przeprowadzonych w szkołach podstawowych. Okazuje się, że zainteresowanie taką tematyką wykazała znaczna część uczniów i nauczycieli. Na podstawie przeprowadzonych badań miasto i gminy partnerskie wytypowały placówki, które będą realizowały program.
– W Słupsku będą to trzy podstawówki, czyli SP 9, SP 4 i SP 8 oraz pięć szkół z gminy Kobylnica i jedna z gminy Słupsk – informuje Justyna Pluta z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Łącznie planujemy objąć projektem 870 uczniów i 95 nauczycieli. W wybranych szkołach zainteresowanie zajęciami pozaszkolnymi w zakresie edukacji morskiej, żeglarskiej zgłosiło aż 60 procent uczniów i 75 procent nauczycieli.
Aktualnie miasto stara się pozyskać środki finansowe, które pozwolą na realizację edukacji morskiej w atrakcyjny dla uczniów sposób. Trzeba przyznać, że założenia przygotowane przez magistrat są ambitne.
– Dzieciaki będą objęte pozalekcyjnymi zajęciami teoretycznymi i praktycznymi – mówi Justyna Pluta. – Teoria będzie dotyczyć między innymi poznawania różnych programów do nawigacji, posługiwania się obliczeniami i pozycją geograficzną, a to, co najciekawsze, to możliwość pływania na naszym Stawku Łabędzim, w porcie na Morzu Bałtyckim i korzystanie z wycieczek edukacyjnych.
Projekt jest dedykowany wszystkim uczniom – od pierwszej do ósmej klasy. Każda zainteresowana osoba będzie mogła uczestniczyć w zajęciach dostosowanych do swoich możliwości. Jednak, aby realizacja doszła do skutku, konieczne jest uzyskanie finansowania. Pracownicy magistratu mają nadzieję, że środki na ten cel zostaną przyznane.
– Nasza koncepcja uzyskała 65 na 68 możliwych punktów, więc na pewno spodobała się w urzędzie marszałkowskim, jednak konkurs pozostaje konkursem i stuprocentowej pewności mieć nie można. Środki są, więc powinno starczyć. Naszą rolą jest dopilnować wszelkich formalności, aby wniosek był złożony prawidłowo – dodała Justyna Pluta.
Zajęcia w ramach projektu mogą rozpocząć się już w marcu. Wszystko uzależnione jest od rekrutacji uczniów, a ta z kolei zależna jest od funkcjonowania szkół. Natomiast o tym, czy miasto otrzyma dofinansowanie, przekonamy się na przełomie maja i czerwca. (opr. rkh)
DyskusjaJeden komentarz
W sp 5 już są prowadzone zajęcia z nawigacji morskiej;)