K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kurs na morze

1

Edukacja morska to nowa propozycja władz Słupska skierowana do uczniów szkół podstawowych. Miasto wspólnie z gminą Słupsk i gminą Kobylnica przygotowuje się do realizacji dwuletniego projektu unijnego. Dzieci i młodzież będą uczyć się m.in. nawigacji i wiązania węzłów.

Projekt edukacji morskiej to efekt konsultacji przeprowadzonych w szkołach podstawowych. Okazuje się, że zainteresowanie taką tematyką wykazała znaczna część uczniów i nauczycieli. Na podstawie przeprowadzonych badań miasto i gminy partnerskie wytypowały placówki, które będą realizowały program.

W Słupsku będą to trzy podstawówki, czyli SP 9, SP 4 i SP 8 oraz pięć szkół z gminy Kobylnica i jedna z gminy Słupsk – informuje Justyna Pluta z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Łącznie planujemy objąć projektem 870 uczniów i 95 nauczycieli. W wybranych szkołach zainteresowanie zajęciami pozaszkolnymi w zakresie edukacji morskiej, żeglarskiej zgłosiło aż 60 procent uczniów i 75 procent nauczycieli.

Aktualnie miasto stara się pozyskać środki finansowe, które pozwolą na realizację edukacji morskiej w atrakcyjny dla uczniów sposób. Trzeba przyznać, że założenia przygotowane przez magistrat są ambitne.

Dzieciaki będą objęte pozalekcyjnymi zajęciami teoretycznymi i praktycznymi – mówi Justyna Pluta. – Teoria będzie dotyczyć między innymi poznawania różnych programów do nawigacji, posługiwania się obliczeniami i pozycją geograficzną, a to, co najciekawsze, to możliwość pływania na naszym Stawku Łabędzim, w porcie na Morzu Bałtyckim i korzystanie z wycieczek edukacyjnych.

Projekt jest dedykowany wszystkim uczniom – od pierwszej do ósmej klasy. Każda zainteresowana osoba będzie mogła uczestniczyć w zajęciach dostosowanych do swoich możliwości. Jednak, aby realizacja doszła do skutku, konieczne jest uzyskanie finansowania. Pracownicy magistratu mają nadzieję, że środki na ten cel zostaną przyznane.

Nasza koncepcja uzyskała 65 na 68 możliwych punktów, więc na pewno spodobała się w urzędzie marszałkowskim, jednak konkurs pozostaje konkursem i stuprocentowej pewności mieć nie można. Środki są, więc powinno starczyć. Naszą rolą jest dopilnować wszelkich formalności, aby wniosek był złożony prawidłowo – dodała Justyna Pluta.

Zajęcia w ramach projektu mogą rozpocząć się już w marcu. Wszystko uzależnione jest od rekrutacji uczniów, a ta z kolei zależna jest od funkcjonowania szkół. Natomiast o tym, czy miasto otrzyma dofinansowanie, przekonamy się na przełomie maja i czerwca. (opr. rkh)

DyskusjaJeden komentarz