K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Wsparcie dla niepełnosprawnych

0

Ponad 635 tysięcy złotych pozyskał Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku na realizację zadań związanych z działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki tym środkom możliwa będzie kontynuacja programów „Asystent osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa”. Aktualnie trwa nabór osób zainteresowanych pracą asystenta oraz rodzin potrzebujących takiego wsparcia.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na kontynuację programów „Asystent osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa”. Na realizację pierwszego programu placówka otrzymała ponad 447 tysięcy złotych.

Jeżeli chodzi o program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” to jest on dedykowany osobom z niepełnosprawnością znaczną lub umiarkowaną. Celem asystenta, jego rolą jest wspieranie osoby z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności, w aktywizacji społecznej. Asystent może pójść z taką osobą do lekarza, może pomóc w zrobieniu zakupów, może też załatwiać sprawy urzędowe, pomagać w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów rodzinnych. Tak naprawdę rola asystenta dostosowana jest do potrzeb danej osoby – mówi Katarzyna Filipiak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku.

Aktualnie trwa nabór osób chcących pracować jako asystent osoby niepełnosprawnej.

Informuję, że wynagrodzenie, które będziemy oferować asystentowi, to 30 złotych brutto z jedną godzinę świadczonej usługi. Średnio jeden asystent będzie świadczył usługę na rzecz jednej osoby około 45 godzin w miesiącu. Będzie to oczywiście dostosowane do potrzeb danej osoby. Warunkiem uzyskania asystenta jest oczywiście dostarczenie do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie kompletu dokumentów: karty zgłoszeniowej, kserokopii orzeczenia, jak i również ankiety potrzeb. Można te dokumenty dostarczyć mailowo, można też skontaktować się z naszymi pracownikami, którzy na pewno w wyjątkowych sytuacjach pojawią się w miejscu zamieszkania i osobiście odbiorą tę dokumentację, bądź też można złożyć je w punkcie podawczym MOPR przy ulicy Słonecznej – mówi Katarzyna Filipiak.

Asystentem może być osoba, która posiada kwalifikacje do pełnienia tej funkcji lub osoba, która posiada co najmniej sześciomiesięczne doświadczenie w pełnieniu takiej roli. Może tyć także ktoś bezpośrednio wskazany przez osobę z niepełnosprawnością.

Na pewno będzie nam dużo szybciej zorganizować taką usługę, jeżeli osoba z niepełnosprawnością od razu wskaże osobę z otoczenia najbliższego bądź dalszego do pełnienia takiej funkcji. Przy czym warunkiem kluczowym jest to, że nie może to być osoba z najbliższej rodziny ani osoba wspólnie zamieszkująca – informuje zastępca dyrektora MOPR.

Z kolei na realizację programu „Opieka wytchnieniowa” placówka otrzymała niespełna 188 tysięcy złotych. Program ten jest skierowany do opiekunów dzieci niepełnosprawnych oraz osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Wachlarz oferowanych przez MOPR usług w tym zakresie jest szeroki.

Będziemy w tym roku realizować trzy formy opieki wytchnieniowej. Pobyt dzienny – mamy tu możliwość zapewnienia opieki nad osobą zależną w miejscu zamieszkania bądź też w innym miejscu wskazanym przez opiekuna prawnego bądź samą osobę niepełnosprawną. Pobyt dzienny to opieka nawet do ośmiu godzin w ciągu dnia. Druga forma to pobyt całodniowy. Mamy tu możliwość sfinansowania pobytu w ośrodku wczasowym bądź w innym miejscu właśnie osobie z niepełnosprawnością, nie członkom rodziny, i bardzo proszę nie mylić tej formy z turnusami rehabilitacyjnymi. Nie mamy możliwości sfinansowania pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym, gdyż tą formą dofinansowania zajmuje się Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. My mamy natomiast możliwość sfinansowania pobytu do 14 dni w innym ośrodku wczasowym lub jeszcze innym wskazanym przez tę osobę – mówi Katarzyna Filipiak. – Trzecia forma to poradnictwo specjalistyczne. Mamy możliwość udzielenia wsparcia psychologicznego, terapeutycznego członkom rodziny bądź opiekunom lub też wsparcia w zakresie pielęgnacji czy rehabilitacji.

Szczegółowe informacje o rekrutacji do programów będą dostępne na stronie internetowej MOPR. W ubiegłym roku placówka zatrudniła 35 asystentów dla prawie 70 osób przy kwocie dotacji niższej o połowę. W związku z tym w tym roku z pomocy będzie mogło skorzystać jeszcze więcej osób. Pracownicy MOPR-u zapewniają, że zakres wsparcia będzie na bieżąco dostosowywany do potrzeb. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.