W tym tygodniu w Ustce zaczęła funkcjonować strefa płatnego parkowania. Opłaty za postój obowiązują w godzinach od 9 do 21. Jednocześnie władze kurortu obniżyły abonament dla mieszkańców oraz wprowadziły abonament eko. Co ważne, do 200 złotych wzrosła kara za brak biletu parkingowego.
Strefa płatnego parkowania w Ustce funkcjonuje od 15 czerwca do 15 września, czyli w ścisłym sezonie turystycznym. Wprowadzenie opłat za postój auta ma na celu rotację pojazdów w centrum kurortu i w obszarze tzw. starej Ustki, a także ograniczenie liczby samochodów. Niemniej jednak na terenie miasta funkcjonują także bezpłatne parkingi.
– Od kilku lat funkcjonują w Ustce dwa duże parkingi, jeden przy ulicy Słupskiej, a drugi przy ulicy Rybackiej – informuje Eliza Mordal, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ustka. – W tym roku działa już nowy parking przy ulicy Portowej. Tam jest ponad 250 bezpłatnych miejsc parkingowych. Jest to w pobliżu bulwaru, więc jak najbardziej blisko centrum.
Strefa płatnego parkowania obejmuje 19 ulic. Co ważne, opłaty za parkowanie nie uległy zmianie. Natomiast władze miasta wprowadziły specjalne abonamenty dla mieszkańców.
– Rozpiętość cenowa zależy od czasu postoju – mówi Eliza Mordal. – Mieszkańcom oferujemy abonamenty, które w tym roku uległy obniżeniu. Z abonamentów mogą korzystać również turyści. Zwiększyła się w tym roku kwota opłaty za brak biletu. Kierowcy maja wówczas kartki za wycieraczkami. Muszą odwiedzić biuro strefy. W celu wykupienia abonamentu także należy udać się do strefy. Biuro znajduje się przy ulicy Słowiańskiej 12. Ważne dla mieszkańców jest to, że wprowadziliśmy w tym roku abonament eko, czyli mieszkańcy posiadający auta hybrydowe mogą wykupić abonament za 40 złotych i za tę kwotę korzystać z całego obszaru strefy przez jeden miesiąc. Warto też dodać, że z mocy ustawy posiadacze aut elektrycznych zwolnieni są z opłat. Zwolnione są też z nich osoby poruszające się samochodami dla osób niepełnosprawnych. One parkują na tych wyznaczonych niebieskich miejscach, które wyraźnie odróżniają się od innych.
Opłaty za postój dokonuje się w parkometrze gotówką, kartą lub z wykorzystaniem telefonu komórkowego. (opr. rkh)