Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bierkowie stworzyli 4 jednostki pływające z klocków lego. W ostatnich dniach miały miejsce wodowanie statków oraz eksploracja stawu w Bierkowie.
Kilkunastu uczniów Szkoły Podstawowej w Bierkowie zbudowało jednostki pływające z klocków lego, które nie tylko unoszą się na wodzie. Doskonale nadają się do eksploracji zbiorników wodnych.
– Mieliśmy dzisiaj okazję zaobserwować efekt kilkumiesięcznej pracy uczniów klas głównie IV-VIII szkoły w Bierkowie i efekt fantastycznego projektu dwojga nauczycieli: Piotra Ceranowskiego, nauczyciela informatyki i Karoliny Włoch-Czapiewskiej, nauczycielki języka angielskiego – mówi Krzysztof Plebanek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bierkowie. – Rzecz dotyczyła budowy czterech jednostek pływających w oparciu o zestawy lego Wedo. Od podstaw zaprojektowane i zbudowane przez uczniów, a co najważniejsze sterowane za pomocą programu w oparciu o scratch. Efekt jest naprawdę wspaniały, ponieważ udało nam się sfilmować podwodny świat, zinwentaryzować faunę i florę wiejskiego stawu. Okazuje się, że można świetnie połączyć informatykę z biologią i edukacją morską. Szkoła jest częścią Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej.
Realizacja projektu trwała kilka miesięcy i nawet pandemia i nauka zdalna nie pokrzyżowały planów młodym budowniczym.
– Projekt jest wyjątkowy z tego powodu, że klocki lego potrafi składać każdy, ale nie każdy potrafi budować statki – mówi Piotr Ceranowski, nauczyciel informatyki w SP w Bierkowie. – Nie ma bowiem do nich instrukcji. Instrukcje być może kiedyś powstaną, ale tak naprawdę jest to pomysł autorski uczniów z Bierkowa. Przy okazji tego projektu poznali takie pojęcia jak środek ciężkości czy siła wyporu. Jest to projekt interdyscyplinarny. Ujawniły się tutaj również talenty lingwistyczne i talenty dziennikarskie.
Jednostki pływające pojawiły się na wodzie już kilka razy. Udało się również zejść nimi pod wodę i dzięki zamontowanym w nich kamerom obserwować faunę i florę przyszkolnego stawu w Bierkowie. A ta, jak się okazuje, jest imponująca.
– Nasza grupa badawcza zaobserwowała niesamowitą florę i faunę stawu w Bierkowie – mówi Karolina Włoch-Czapiewska, nauczycielka języka angielskiego w SP w Bierkowie. – Podziwialiśmy pływające pod powierzchnią karasie i olbrzymiego szczupaka. Udało nam się dostrzec również żółwia, co było nie tylko wyczynem, ale również atrakcją. Naturalnie występują tu żaby, kijanki i dużo mniejszych zwierząt. Oprócz tych wodnych obserwowaliśmy również w okolicy stawu ważki, motyle oraz przeróżne owady. Jeśli chodzi o roślinność to widzieliśmy przepiękne pałki wodne, lilie wodne czy wyczyńca łąkowego. Pod powierzchnią dostrzegliśmy rozmaitą roślinność m.in. plankton pięknie tam pływający.
Dla uczniów biorących udział w projekcie Kurs na lego z Energą było to niesamowite doświadczenie. Każdy z nich miał swoje zadanie do wykonania. W zasadzie wszystkie wymagały od nich dużej kreatywności.
– Moim zadaniem było m.in. zbudowanie statku tak aby pływał i unosił się na wodzie oraz sterowanie nim podczas nagrywania – mówi Krzysztof Harnaszkiewicz, uczeń VIII klasy Szkoły Podstaowej w Bierkowie. – Najtrudniejsze było zmaganie się z silnikami, ponieważ działały z inną mocą. Trzeba było tak dobrać moc, żeby statek płynął prosto. Najbardziej spodobał mi się film, który udało nam się nagrać. Na dużym ekranie zobaczyliśmy ryby i inne zwierzęta. To naprawdę ładnie wyglądało. (opr. wk)