K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słupsk partnerem E(x)plory

0

Słupsk, jako jedno z 20. miast w Polsce, otrzymał tytuł partnera E(x)plory oraz grant z przeznaczeniem na organizację miejskiego festiwalu. Imprezę w listopadzie zorganizuje Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku.

Festiwal E(x)plory jest częścią programu realizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii w Warszawie. Słupsk został doceniony za dotychczasowe dokonania i doświadczenia w realizacji tego typu imprez. Duży wpływ miał także wysoki poziom słupskich szkół średnich.

Możemy się pochwalić tym, że jako jedno z dwudziestu miast zostaliśmy wybrani jako partner programu E(x)plory – mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Na pewno cieszymy się jako samorząd, ale także z uwagi na naszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy będą mieli możliwość wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, pokazach naukowych i wszystkich działaniach, które są ukierunkowane na wspieranie ich talentów, szczególnie w sferze nowych technologii i innych umiejętnościach, które mogą im się przydać na studiach czy to na rynku pracy.

Festiwal skierowany jest do szkolnych pasjonatów nauki i technologii, którzy chcieliby skonfrontować własne pomysły z ekspertami oraz zdobyć doświadczenie w prezentowaniu projektów.

Szkoła realizuje bardzo dużo różnych projektów – informuje Renata Draszanowska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku. – Są to też projekty unijne. Lubimy pracować metoda projektu edukacyjnego. Lubimy wszelkiego rodzaju wyzwania, dlatego zainteresowaliśmy się tym projektem. Napisaliśmy wniosek do fundacji o finansowe wsparcie naszych działań i dostaliśmy grant na realizację. Warsztaty i wykłady wzbogaca wiedzę naukową uczniów, natomiast myślę, że oprócz tego jest to dobra szkoła prezentacji swoich projektów. Warsztaty będą dotyczyły umiejętności prezentacji, kreacji wizerunku. Duży nacisk położony będzie na kompetencje miękkie. Myślę, że to im zostanie na przyszłość. Ważne, żebyśmy pobudzili w nich pasje naukowe i pokazali możliwość ich rozwijania. Wybrane najlepsze projekty biorą udział w kolejnych etapach – w etapie regionalnym, który będzie odbywał się w Gdyni. Kolejny etap to festiwal ogólnopolski.

Festiwal ma promować innowacyjność i kreatywność młodzieży w środowisku szkolnym i uczelnianym. Program skupia się też na odkrywaniu talentów i wspieraniu uczniów w rozwijaniu własnych projektów naukowych i badawczych.

Będą odbywały się różne spotkania i warsztaty, a dodatkowo sesja konkursowa, którą rozłożymy na dwa dni – zapowiada Barbara Miedziewska, nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupsku. – Rozpoczniemy galą, na którą zaprosimy wszystkich uczestników projektu, przedstawicieli fundacji, naszych partnerów i sponsorów, a w następnych dniach będziemy prowadzić różnego rodzaju działania. Festiwal skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, bo ich będziemy zapraszać na warsztaty i szkolenia. Chętnie widzielibyśmy także naszych absolwentów oraz osoby z zewnątrz zainteresowane tą tematyką.
Każde tego typu wydarzenie jest pozytywne dla miasta i dla uczniów. Uczniowie mają możliwość spotkania z ekspertami, którzy mogą pomóc uczniom w ukierunkowaniu ich w dalszym kształceniu. Dzięki temu powinni lepiej radzić sobie na rynku pracy.

Absolwenci naszych szkół, którzy wcześniej brali udział w tego typu wydarzeniach dostają później bardzo dobre propozycje pracy dzięki nawiązanym kontaktom – podkreśla Monika Rapacewicz. – Inspirują się wydarzeniami w trakcie takich festiwali i ukierunkowują na dalsze działania.
Festiwal będzie trwał pięć dni i odbędzie się w ostatnim tygodniu listopada w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.