W dniach 8 i 9 września w Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ulicy Arciszewskiego 22b odbędą się warsztaty pod nazwą „Różnorodność chrząszczy Polski”. W programie zajęć znalazły się wykłady, ćwiczenia w terenie oraz w laboratorium.
Dwudniowe warsztaty koleopterologiczne odbędą się w najbliższy czwartek i piątek (9 i 10 września). Zaplanowano m.in. 4 godziny lekcyjne wykładów, które poprowadzi profesor Oleg Aleksandrowicz z Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz naukowcy z uniwersytetów w Poznaniu i Wrocławiu.
– Warsztaty otwarte są dla każdego, kto skończył 15 lat – informuje dr Konrad Wiśniewski z Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi AP w Słupsku. – Warsztaty będą połączone z sympozjum sekcji koleopterologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.
W planach jest także 9 godzin ćwiczeń w laboratorium oraz 3-godzinne poszukiwania chrząszczy w terenie w towarzystwie doświadczonych entomologów. Uczestnicy warsztatów zostaną wyposażeni w specjalistyczny sprzęt oraz materiały warsztatowe.
– Podczas tych warsztatów będzie można poznać podstawy pracy z chrząszczami – mówi dr Konrad Wiśniewski. – One mogą też być dobrym początkiem dla amatorów interesujących się tą grupą zwierząt, początkiem zajęcia się półprofesjonalnie chrząszczami. Będzie można między innymi poznać dokładnie budowę chrząszczy, nauczyć się rozpoznawać gatunki i techniki, które stosujemy podczas oznaczania gatunku. Będzie można poznać najważniejsze rodziny, czyli wyższy taksony chrząszczy jak i je rozpoznawać. Uczestnicy warsztatów będą mieli też zajęcia terenowe, podczas których nauczą się zbierać chrząszcze.
Szczegółowe informacje na temat warsztatów znaleźć można na facebookowym profilu Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi Akademii Pomorskiej w Słupsku lub na stronie www.binoz.apsl.edu.pl. Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. (opr. rkh)