W dniach od 13 do 15 października w Białym Spichlerzu Muzeum Pomorza Środkowego oraz w Akademii Pomorskiej w Słupsku odbywać się będzie konferencja naukowa zatytułowana „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski”. Do udziału w sympozjum zaproszono dwudziestu prelegentów. Wstęp na wykłady jest bezpłatny.
Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe „Wielki Pomorze” to cykliczne, odbywające się co dwa lata, licząc od 2007 roku, interdyscyplinarne działania naukowe, organizowane przez Instytut Filologii Akademii Pomorskiej wespół z Instytutem Kaszubskim i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Konfrontacje stawiają sobie za cel pielęgnowanie tożsamości regionalnej, literackiej, kulturowej oraz religijnej Pomorza. Tegoroczna konferencja odbędzie się już po raz ósmy i ukierunkowana będzie na kontekst skandynawski.
– Jest to taka idea, która ma też swoje walory publikacyjne. Ukazujemy Pomorze jako krainę kulturową od Królewca do Rostocku, bo od historycznej strony patrząc, tak się ono kształtowało, było nie tylko polskie, nie tylko niemieckie, nie tylko kaszubskie. Było różnonarodowe i różnoetniczne i w tym momencie chcemy także pokazać kontekst skandynawski – mówi prof. dr hab. Daniel Kalinowski z Instytutu Filologii AP w Słupsku. – Zaczynamy w środę, wieczorem o godzinie 17 i najpierw będzie promocja książki „Wielkie Pomorze. Gryfici i ich dziedzictwo”, a potem, o godzinie 18, wchodzimy już w tematykę ściśle skandynawską, czyli teatr młodych Gotów. W ten sposób pokazujemy coś, co było dwa lata temu, czyli konferencja, która dotyczyła Gryfitów, i coś, co będzie potem już w czwartek i piątek, czyli rozpatrywanie kulturowej obecności Skandynawii na Pomorzu.
Oficjalne otwarcie tegorocznej konferencji zaplanowano na czwartek, 14 października, na godzinę 9 w Białym Spichlerzu Muzeum Pomorza Środkowego. W programie na ten dzień znalazło się 10 półgodzinnych wykładów, wśród nich m.in. referaty delegacji norweskich naukowców z Uniwersytetu w Agder.
– W Białym Spichlerzu w Słupsku, ponieważ Instytut Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Kaszubski w Gdańsku organizują owe konfrontacje kulturowe. Zaczynamy wykładami, ale będą to nie tylko słupskie głosy, także spoza Słupska. To głosy, które będą pokazywać obecność czy językową, czy kulturową Szwedów, Norwegów, Duńczyków na ziemiach pomorskich. Ale też chcę podkreślić, że część wykładów będzie w języku angielskim, bo nawiedzą nas także badacze norwescy, którzy od norweskiej strony będą przekazywać informacje o dawnej, XIX-wiecznej literaturze ukazującej wielokulturowe, wielonarodowe Pomorze – mówi prof. Daniel Kalinowski.
Wykłady trzeciego dnia trwania konferencji odbędą się w piątek, 15 października, w Akademii Pomorskiej przy ulicy Westerplatte i potrwają od godziny 9 do 14:30. Na ten dzień również zaplanowano 10 półgodzinnych wykładów.
– Wkłady antropologów, archiwistów, historyków, archeologów, językoznawców i literaturoznawców, głównie polskich, przy czym jeden badacz reprezentujący Niemiecki Instytut Historyczny. Będziemy więc pokazywać przede wszystkim poprzez pamiątki materialne obecności Skandynawów na Pomorzu albo przez pamiątki kultury niematerialnej, a więc przez literaturę w pamięci kulturowej. Głosy będą różne, będą pokazywać średniowieczną obecność Skandynawii, ale także dojdziemy do czasów absolutnie współczesnych, po II wojnie światowej. Generalnie jest to rzecz otwarta dla wszystkich – mówi profesor Daniel Kalinowski.
Więcej informacji oraz szczegółowy program konferencji naukowej „Wielkie Pomorze – kontekst skandynawski” znaleźć można na stronie Instytutu Filologii: www.if.apsl.edu.pl oraz stronie Akademii Pomorskiej w Słupsku: www.apsl.edu.pl. Wstęp na wykłady jest bezpłatny. (opr. jwb)