Dzisiaj (29 lutego) w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku otwarta została Pracownia Mechatroniki i Robotyki. Jej powstanie jest wynikiem realizacji unijnego projektu „Szkoła zawodowa szkołą dobrego wyboru” wspartego dotacją słupskiego samorządu miejskiego.
Zaangażowanie w ten unijny projekt wiązało się również z celem edukacyjnym, którym było uruchomienie nowego kierunku kształcenia, czyli kierunku technik robotyk. Przygotowanie specjalistów z tej dziedziny byłoby kłopotliwe bez możliwości nabywania umiejętności praktycznych. Między innymi temu ma służyć otwarte dzisiaj laboratorium. Warto dodać, że nowy kierunek kształcenia uruchomiony został dzięki celowej dotacji Miasta Słupska.
Ewa Kleban z słupskiego Mechanika informuje, że pracownia-laboratorium składa się z dwóch głównych części. W pierwszej z nich znajdują się komputery ze sterownikami PLC. Na każdym z komputerów zainstalowane jest specjalistyczne oprogramowanie służące do programowania sterowników PLC – TiA Portal. Oprócz sterowników w tej części znajdują się drukarki 3D, a na komputerach jest oprogramowanie typu CAD i CAM – Fusion360, AutoCAD, Cura, AutoSim200 oraz Quartus. Pracownia wyposażona jest także w układy reprogramowalne DE10-Standard, które służą nauce projektowania układów sekwencyjnych i kombinacyjnych oraz techniki cyfrowej.
Druga część laboratorium to elementy mobilne, które w razie potrzeby są przenoszone do głównej sali lekcyjnej. Wśród tych elementów są kompletne układy (np. „Inteligentny dom”, silnika trójfazowego z siłownikiem, regulatora temperatury ze sterownikiem PLC czy układ sortowania i podawania detali) oraz manipulatory (sześcioosiowy firmy Fanuc i dwuosiowy na silnikach krokowych). W procesie nauczania wykorzystywać będzie można także laboratorium mikrosilników z enkoderami i sterownikiem PLC oraz miniscare z pneumatyczną osią Z.
Ewa Kleban podkreśla, że z wyposażenia pracowni korzystać będą uczniowie kształcący się w takich zawodach jak technik mechatronik, technik automatyk oraz technik robotyk. Całkowity koszt tej inwestycji zamknął się kwotą 541.000 zł. (opr. rkh)
Fot. ZSMiL