K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Inauguracja roku akademickiego

0

Wczoraj w auli budynku przy ulicy Bohaterów Westerplatte odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Studentów i wykładowców przywitał rektor i profesor uczelni dr hab. inż. Zbigniew Osadowski.

Wczorajsza inauguracja roku akademickiego była już 53. w historii Akademii Pomorskiej. Zgromadzonych gości przywitał rektor i profesor uczelni dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, który przedstawił niedawne osiągnięcia akademii w dziedzinie kierunków nauk oraz infrastruktury. Wśród nich nalazły się m.in. niedawno oddane do użytku wielofunkcyjne boisko sportowe na terenie kampusu AP przy ulicy Arciszewskiego oraz przekształcenie zabytkowej stołówki wojskowej w nową aulę, której budowa powoli dobiega końca.

Od tego roku akademickiego zapraszam również do korzystania z nowej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz innych udogodnień, m.in. dla osób z niepełnosprawnościami. Deklarowałem, że w akademii powstanie boisko i dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki będziemy mogli już w tym roku z niego korzystać. Boisko składa się z pól do gry w piłkę ręczną, tenisa ziemnego oraz z pól do gry w siatkówkę i koszykówkę. Ponadto obok boiska powstała siłownia na świeżym powietrzu, natomiast siłownia wewnętrzna została wyposażona w nowy sprzęt – mówił podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP, rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Dodatkowo wybudowaliśmy kolejną windę, tym razem w humaniku, w kampusie przy ulicy Arciszewskiego. Planujemy także remont budynku Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi, tak abyście mogli uczyć się w jak najlepszych warunkach. To jednak nie koniec naszych przedsięwzięć. Dzięki dotacjom podwyższamy standardy w akademikach
09’37 od od tego roku i rozpoczęliśmy prace nad remontem klubu studenckiego. Mam nadzieję, że te zmiany sprawią, ze akademia będzie dla was miejscem jeszcze bardziej przyjaznym do nauki, ale i do życia studenckiego.
Podczas uroczystości przemawiali też inni zaproszeni goście, m.in. senator Kazimierz Kleina, starosta słupski Paweł Lisowski oraz prezydent Krystyna Daniecka-Wojewódzka, która zwróciła uwagę, że Słupsk znowu jest miastem młodych ludzi, uczniów i studentów, widocznych na ulicach miasta. Wszyscy zgodnie podkreślali, że nie ma sinego, rozwijającego się Słupska bez silnej Akademii Pomorskiej

Dzisiaj w ogóle jest wielki dzień, bo święto edukacji narodowej i to dobrze, szanowni państwo, panie rektorze, że pomyśleliście, aby tego dnia właśnie inaugurować rok akademicki, na który bardzo wszyscy czekaliśmy. Tego święta jesteśmy wszyscy beneficjentami, bo wszyscy jesteśmy tymi, którzy tej edukacji zawdzięczają swój rozwój od wieku przedszkolnego po bycie studentem czy wykładowcą – mówiła podczas swojego wystąpienia w auli AP prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Cieszę się podwójnie, bo od pięciu tygodni widzę, że Słupsk stał się znowu młodym miastem. Najpierw za sprawą uczniów, którzy wrócili prawie po roku do edukacji szkolnej bezpośredniej, a od dwóch tygodni – bo widzę was, studentów i pracowników naukowych na ulicach miasta. Codziennie na Arciszewskiego od akademików do Westerplatte przechodzi naprawdę duża grupa radosnej młodzieży, wieczorami wraca. Ta radość jest bardzo widoczna. Radosny Słupsk i młody Słupsk to Słupsk młodych ludzi. Jesteście nam bardzo potrzebni w Słupsku. To, co powiedział pan starosta, jest absolutnie prawdą: nie ma rozwoju Słupska bez rozwoju uczelni, nie ma
Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska, który będzie równoważył wiekowo mieszkańców bez Akademii Pomorskiej i innych uczelni, które także w Słupsku działają.

Uroczystość zakończyła się pasowaniem na studenta, po czym nastąpił wykład inauguracyjny dr. n. med. Wojciecha Homendy pod nazwą „Komórki macierzyste – fakty i mity”. Na koniec wybrzmiał tradycyjny hymn „Gaudeamus igitur” w wykonaniu chóru Akademii Pomorskiej.
Studentów zachęcano do aktywnego uczestnictwa w życiu akademii. Życzono też, aby uczelnia była dla nich miejscem inspiracji, rozwoju i wielu osiągnięć przydatnych w życiu zawodowym po zakończeniu nauki. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.