Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży od dłuższego czasu jest tematem, który skupia uwagę nie tylko rodziców i specjalistów, ale też organizacji pozarządowych, które ten problem dostrzegają. W Polsce powstał pierwszy kompleksowy program dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży, a realizowany jest przez fundacje Adamed i Życie warte jest rozmowy.
Program ten adresowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Obecnie objęto nim 20 szkół w kraju, a jedną z nich jest Szkoła Podstawowa nr 9 w Słupsku.
– Program Wspierająca Szkoła obejmuje cztery obszary – informuje Joanna Michalak, dyrektor SP 9 w Słupsku. – Rozpoczęły się już pierwsze spotkania dyrekcji ze specjalistami. Następnie pracujemy z nauczycielami, którzy mają szkolenia. Pracujemy też z rodzicami, którzy będą mieli spotkania edukacyjne z suicydologiem. Nie zapominamy o uczniach, którzy też będą mieli warsztaty ze specjalistami. Dodatkowo każdy rodzic będzie miał możliwość indywidualnego wsparcia w postaci rozmowy z suicydologiem, z psychiatrą. Z takiej możliwości skorzystać będzie mógł także nauczyciel.
W ramach programu nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz uczniowie będą zdobywać stosowną wiedzę i umiejętności, otrzymują odpowiednie narzędzia, by dbać o dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży. Z tym celem programowym wiążą się wspomniane przez dyrektor Michalak cztery obszary tematyczne:
1. Uczeń w kryzysie psychicznym – jak go rozpoznać i wspierać?
2. Rodzice ucznia w kryzysie psychicznym – jak ich motywować do współpracy?
3. Uczeń po próbie samobójczej – jak go wspierać w powrocie do szkoły?
4. Dobrostan psychiczny nauczyciela – jak radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami?
Udział w programie kończy przyznanie certyfikatu Wspierająca Szkoła. W programie przewidziano 10 bezpłatnych konsultacji online dla rodziców i nauczycieli , w formie indywidualnych spotkań ze specjalistą-suicydologiem, podczas których każda zgłaszająca się na nie osoba dorosła ma okazję omówić sytuację i trudności emocjonalne doświadczane przez dziecko lub nastolatka. Atutem konsultacji, oprócz wsparcia specjalistycznego, jest krótki czas oczekiwania na nie.
Koszt programu realizacji tego programu to 30 tys. zł. (opr. rkh)